more_horiz
Gospodarka

Zakłady Polimery Police. Wiceprezes Grupy Azoty: jesteśmy już bardzo blisko finału inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 14:05
Inwestycja Grupy Azoty - zakładu Polimery Police bardzo blisko finału. Wiceprezes spółki Marek Wadowski powiedział, że postęp rzeczowy prac realizowanych w ramach tej inwestycji to 99,69 proc.
Wiceprezes  Wadowski o inwestycji w Policach: to największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej
Wiceprezes Wadowski o inwestycji w Policach: to największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-WschodniejFoto: Grupa Azoty/Twitter

Polimery Police Grupzy Azoty to największe zakłady produkcyjne tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Koszt tej inwestycji to 7,2 mld zł (około 1,8 mld dolarów). 

To największe zakłady przemysłowe produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej. To także jedna z największych inwestycji w Polsce w ostatnich latach.

W lutym osiągnięto gotowość do uruchomienia. Od tego czasu trwają próby technologiczne. Polegają one na uruchamianiu poszczególnych elementów instalacji.

W czerwcu wyprodukowaliśmy pierwszą próbną partię produktów  - powiedział Marek Wadowski.

- Zakładamy, że do końca roku przeprowadzimy testy integralności - będzie to kamień milowy pozwalający przyjąć projekt do komercyjnego wykorzystania - wyjaśnił wiceprezes Wadowski.

Polipropylen to związek chemiczny wytwarzany z propylenu. Nowy produkt pod nazwą Gryfilen znajdzie zastosowanie w produkcji opakowań i towarów konsumpcyjnych na przykład folii spożywczych, opakowań sztywnych, pojemników na żywność, a także w artykułach gospodarstwa domowego, budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym i farmaceutycznym.

Siła spółek Skarbu Państwa

W czerwcu wicepremier Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że inwestycja w Policach była realizowana w czasie kryzysów.

- Inwestycja ta, będąca największym i najdroższym przedsięwzięciem tego typu w Europie Środkowej, umacnia naszą niezależność energetyczną i surowcową. Jest także jednym z najważniejszych elementów polityki reindustrializacji Polski, polityki stawiającej na innowacyjność i nowe technologie - wskazał wtedy Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
00:30 IAR/Prostak: Wiceprezes spółki Marek Wadowski mówi, że trwa uruchamianie poszczególnych elementów instalacji (IAR) Wiceprezes spółki Marek Wadowski mówi, że trwa uruchamianie poszczególnych elementów instalacji (IAR)

Dodał, że Polska potrzebuje aktywnej polityki przemysłowej, bo to właśnie przemysł jest kołem zamachowym gospodarki i jej technologicznego rozwoju. Ocenił ponadto, że inwestycja świadczy o sile spółek Skarbu Państwa.

Czytaj także tvp.info: Kaczyński: Inwestycja w Policach umacnia naszą niezależność energetyczną

Nakłady inwestycyjne Grupy Azoty w I półroczu br. wyniosły 1,26 mld zł. W samym tylko II kwartale capex wyniósł 998 mln zł.

Zobacz również w i.pl: Polimery Police. Nowy kompleks chemiczny rozpoczyna produkcję. Jest jednym z największych w Europie

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Czytamy także:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk