Chiny rzuciły USA technologiczne wyzwanie. Testy nowoczesnego systemu na lotniskowcu Fujian
W tym miesiącu rozpoczęły się próby katapult elektromagnetycznych na najnowszym chińskim lotniskowcu Fujian - informuje portal "Defence24", opierając się na dostępnych w sieci materiałach.
2023-11-29, 12:54
Katapulty startowe to urządzenia stosowane na lotniskowcach, które pomagają samolotom nabrać odpowiednio dużej prędkości na krótkim pasie startowym okrętu. Powszechnie stosowane są obecnie katapulty parowe, które po wytworzeniu wysokiego ciśnienia ciągną samolot poprzez przymocowaną do koła belkę i dają mu dodatkowe przyspieszenie.
Na Fujian Chińczycy odeszli od tego rozwiązania i zaprojektowali własną katapultę elektromagnetyczną. Podobne rozwiązanie stosowane jest na najnowszym amerykańskim lotniskowcu typu Gerald R. Ford.
"Chińskie rozwiązanie nie jest kopią amerykańskiego, m.in. z tego powodu, że Fujian nie posiada napędu atomowego co oznacza że zasilanie katapult elektromagnetycznych jest bardziej kłopotliwe" - zaznacza Defence24.
Portal zwraca też uwagę, że to ambitny projekt i przypomina, że Amerykanie mieli sporo kłopotów ze swoją konstrukcją.
REKLAMA
"W przypadku USA za opracowanie katapulty elektromagnetycznej odpowiada koncern General Atomics, który sprowadził EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System) do specjalnie zaprojektowanych indukcyjnych silników liniowych na prąd zmienny, aluminiowego “wózka”, silnika indukcyjnego oraz systemu magazynowania energii elektrycznej. W praktyce wygląda to tak, że te pierwsze generują pole elektromagnetyczne wzdłuż długości całej katapulty, wprawiając w ruch wózek, do którego to przyczepia się myśliwiec" - wyjaśnia Chip.
Na razie, jak wynika z dostępnych w internecie zdjęć i filmów, chińskie testy prowadzone są w stoczni w basenie portowym.
Czytaj także:
- Prof. Mierzejewski: USA i Chiny postrzegają się jako zagrożenie dla własnej egzystencji
- Pekin chce się stać potęgą w tworzeniu robotów humanoidalnych
IAR/Defence24/Chip/fc
REKLAMA
REKLAMA