Kolejne black hawki trafiły do Wojska Polskiego. "Inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich obywateli"
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że kolejne maszyny Black Hawk trafiły do Wojska Polskiego. Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych.
2023-11-29, 13:18
"Rozwój Sił Zbrojnych RP to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich obywateli" - napisał w mediach społecznościowych.
Agencja Uzbrojenia przekazała, że śmigłowce zostały zakontraktowane w grudniu 2021 roku. Maszyny zakupiono wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.
Siły Zbrojne RP użytkują sześć śmigłowców Black Hawk. Cztery pierwsze, pozyskane w ramach umowy ze stycznia 2019 roku, zostały przekazane wojsku w grudniu tego samego roku. W 2024 roku armia spodziewa się dostaw kolejnych dwóch maszyn.
Wielozadaniowy śmigłowiec transportowy
Śmigłowce S-70i Black Hawk to eksportowa wersja amerykańskiego wielozadaniowego śmigłowca transportowego UH-60 Black Hawk. Produkowane są w PZL Mielec, po tym jak w 2007 roku zakłady te zostały spółką zależną amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).
REKLAMA
Obecnie takie śmigłowce wykorzystywane są m.in. przez polską policję oraz wojska specjalne; wyprodukowane w Mielcu helikoptery trafiły także za granicę, m.in. do Arabii Saudyjskiej czy Chile. Śmigłowce tego typu służą przede wszystkim do zadań transportowych, mogą być jednak również uzbrojone np. w karabin maszynowy do wsparcia piechoty na ziemi.
Lockheed Martin i PZL Mielec
PZL Mielec to jeden z największych w Polsce producentów statków powietrznych, a także największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza granicami Stanów Zjednoczonych.
Od 2010 roku firma dostarczyła śmigłowce do 18 klientów z 11 krajów na świecie. PZL Mielec wyprodukował także ponad 650 kabin oraz 520 stożków i pylonów do śmigłowców Black Hawk.
W 2022 roku portfolio firmy zostało wzbogacone produkcją głównych podzespołów dla globalnego programu F-16 Block 70/72, takich jak struktura tylnego i centralnego kadłuba oraz struktura kokpitu i jego boczne panele z przednią komorą.
REKLAMA
Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda, stan Maryland, jest globalną firmą z branży bezpieczeństwa i lotnictwa, która zatrudnia około 114 tys. osób na całym świecie i głównie angażuje się w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i utrzymanie systemów zaawansowanych technologii, produktów i usług.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA
REKLAMA