Protest przewoźników. Wroński: Ukraińcy są tańsi o kilkadziesiąt procent, to główny problem polskich firm

  2023-11-29, 16:05

  Protest przewoźników. Wroński: Ukraińcy są tańsi o kilkadziesiąt procent, to główny problem polskich firm
  Maciej Wroński: przewoźnik ukraiński jest tańszy o kilkadziesiąt procent od polskiego . Foto: PAP/Wojtek Jargiło

  - Przewoźnik ukraiński jest tańszy o kilkadziesiąt procent. Jeżeli ma niczym nieskrępowany dostęp do rynku europejskiego, to zleceniodawcy wybierają właśnie tego tańszego przewoźnika, a zrywają kontrakty, które podpisali z polskimi przedsiębiorcami. To jest główny problem - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Wroński ze Związku Pracodawców Transport i Logistyka Polska.

  Trwa protest polskich przewoźników. Protestujący na granicy domagają się przede wszystkim przywrócenia zezwoleń na przewozy międzynarodowe, które zostały zniesione na mocy umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, obowiązującej od 1 lipca 2022 roku.

  - To spontaniczny odruch przewoźników z województw lubelskiego i podkarpackiego. Nie jest on zatem organizowany przez organizacje ogólnopolskie - powiedział Maciej Wroński.

  "Brak ochrony polskiego rynku"

  - Rozumiemy te problemy. Uważamy, że powinny zostać one rozwiązane. Wśród tych problemów możemy wymienić przede wszystkim brak ochrony polskiego rynku przed dużo bardziej konkurencyjnymi przewoźnikami ukraińskimi - dodał gość PR24.

  Podkreślił, że "przewoźnik ukraiński jest tańszy o kilkadziesiąt procent". - Jeżeli ma niczym nieskrępowany dostęp do rynku europejskiego, to zleceniodawcy wybierają właśnie tego tańszego przewoźnika, a zrywają kontrakty, które mieli podpisane z polskimi przedsiębiorcami. To jest główny problem - stwierdził.

  Jego zdaniem "Polska nie jest w stanie zrealizować głównego postulatu protestujących, czyli wprowadzić zezwoleń na przewozy". - Tego nie da się zrobić, ponieważ została zawarta umowa pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą, która pozwala przewoźnikom ukraińskim wykonywać bez ograniczeń przewozy dwustronne i tranzytowe przez terytorium każdego państwa członkowskiego. Od tej strony jest to zabetonowane. Umowa obowiązuje do marca - powiedział Wroński.

  - Raczej nie mamy szans na przekonanie Komisji Europejskiej, żeby ją wypowiedziała. Co nie oznacza, że nie możemy zrobić ruchów po swojej stronie. Jako związek zaproponowaliśmy rozwiązanie. Jednym z jego elementów jest przyjęcie ustawy, którą nazywamy epizodyczną - na czas trwania unijnej umowy. Ustawa ta zobowiązywałaby producentów, firmy handlowe i firmy, które pośredniczą w zlecaniu przewozów z Ukrainy albo na Ukrainę, aby zachowały parytet: zabezpieczyły co najmniej 50 proc. pracy przewozowej dla polskich przewoźników - podsumował gość PR24.

  Czytaj także:

  Więcej w nagraniu.

  Posłuchaj

  Maciej Wroński o proteście polskich przewoźników (Temat dnia/Gość PR24) 19:19
  +
  Dodaj do playlisty

  ***

  Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

  Prowadzący: Antoni Opaliński 

  Gość: Maciej Wroński 

  Data emisji: 29.11.2023

  Godzina: 15.06

  PR24/bartos

  Polecane

  Wróć do strony głównej