Prezydent Andrzej Duda do górników: zawsze będę reprezentował wasze interesy

2023-12-04, 17:50

Prezydent Andrzej Duda do górników: zawsze będę reprezentował wasze interesy
Prezydent Andrzej Duda: każda służba górnicza jest niezwykle istotna.Foto: Kancelaria Prezydenta

- Każda służba górnicza jest niezwykle istotna. Bez węgla nie będzie stali, nie będzie ciepła w domach, jest on potrzebny w elektrociepłowniach, przemyśle energetycznym, do opalania gospodarstw domowych i przemyśle chemicznym - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Dziękuję wam ogromnie, że podjęliście tę decyzję, by ten trudny zawód wybrać, bardzo często idąc za tradycją rodzinną i dziękuję wam, że ją kontynuujecie - mówił prezydent Duda do górników w Gliwicach podczas uroczystości z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30–lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.

Ptoces dekorbanizacji postępuje

Jak podkreślił Andrzej Duda, zwracając się do zgromadzonych, wszędzie tam, gdzie jest na arenie międzynarodowej "są i zawsze będą reprezentowane wasze interesy".

Jak przypomniał, "dziś bardzo wiele mówi się o odchodzeniu od węgla, o dekarbonizacji". - My także realizujemy ten proces, który w efekcie i istocie prowadzi do unowocześnienia gospodarki, do opracowania nowych technologii, to jest dziś bardzo silny trend, przede wszystkim w UE - mówił prezydent.

Przypomniał, że niedawno uczestniczył w konferencji klimatycznej w Dubaju.

Sprawiedliwa transformacja 

- Ale chcę z satysfakcją powiedzieć, że przedstawiona przez nas, tutaj, w czasie COP24 w Katowicach, zasada sprawiedliwej transformacji, która uszanuje człowieka, jego potrzeby życia i pracę, jego naturalną potrzebę szukania coraz lepszych dróg życiowych i w godny sposób pozwoli przejść od gospodarki węglowej do gospodarki energooszczędnej, do zielonej energetyki, jest w tej chwili na świecie uznana i szanowana - podkreślił prezydent Duda.

Jak zaznaczył, w Dubaju "bardzo wielu przywódców w swoich wystąpieniach o niej mówiło".

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24

Polecane

Wróć do strony głównej