Mularczyk o "lex wiatrak": ten projekt pokazuje, że są to obce interesy kosztem polskiego społeczeństwa
- To jest przedsmak tego, co nas może czekać w przyszłości. Ludzie, którzy przez osiem lat byli w opozycji, uzyskali wsparcie różnych grup interesów i kapitału, grup lobbystycznych czy NGO, i dziś będą realizowali ich interesy - mówił w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk (Prawo i Sprawiedliwość).
2023-12-05, 20:21
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji w związku z przygotowaniem projektu o zmianie ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw, jak również jej przebiegu legislacyjnego.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział dziś podczas briefingu prasowego, że kwestia zamrożenia cen energii oraz liberalizacji przepisów dotyczących lądowych elektrowni wiatrowych zostaną wyłączone z jednego poselskiego projektu.
"Rozwiązania lobbystyczne"
Arkadiusz Mularczyk zwracał uwagę, że projekt wycofano pod wpływem znaczącej presji medialnej i społecznej. - Podjęto decyzję polityczną, żeby ten projekt wycofać i skorygować. Pokazuje to sposób myślenia większości w Sejmie, która po pierwsze postanowiła te dwa tematy ze sobą połączyć, a po drugie wprowadzić niezwykle kontrowersyjne i antyspołeczne rozwiązania. Są to rozwiązania lobbystyczne wprowadzone pod firmy produkujące turbiny wiatrowe, których celem było stawianie tych turbin w bezpośrednim sąsiedztwie domostw - zauważył gość audycji.
"Obce interesy kosztem polskiego społeczeństwa"
Mularczyk ocenił, że powstanie ustawy jest efektem lobbingu. - Ten projekt pokazuje, że są to obce interesy, zagranicznych korporacji, często kosztem polskiego społeczeństwa. To jest poważny problem, ludziom, którzy przegotowują się do objęcia rządów, nie zależy na tym żeby poprawiać życie Polaków, ale na tym, by spłacać długi, które zaciągnęli - komentował.
REKLAMA
Posłuchaj
Grupa posłów Polska 2050-TD i KO 28 listopada wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, przedłużający zamrożenie cen energii do 30 czerwca 2024 r., który zawiera także przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce. Projekt ma umożliwić budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Michał Wróblewski
REKLAMA
Gość: Arkadiusz Mularczyk
Data emisji: 05.12.2023
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA