Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmują się projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii [TRANSMISJA]

Sejm wznowił obrady. Na początku ślubowanie złożyła członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 Karolina Bućko. Posłowie zajmą się dziś m.in. projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii oraz projektem zmian w regulaminie Sejmu.

2023-12-06, 10:25

Sejm wznowił obrady. Posłowie zajmują się projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii [TRANSMISJA]
Posłowie zajmą się projektami ustaw ws. zamrożenia cen energii. Foto: X/@KancelariaSejmu

Transmisja

Sejm powołał Karolinę Marię Bućko w skład komisji 28 listopada. Od 8 czerwca w komisji jest wakat, ponieważ rezygnację złożył jej wiceprzewodniczący Andrzej Nowarski. Bućko jest prawniczką, ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości oraz innych czynów zabronionych w związku z przestępstwami natury seksualnej. Wielokrotnie reprezentowała w sądzie osoby pokrzywdzone w tej kategorii przestępstw.

Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 została utworzona ustawą, która weszła w życie we wrześniu 2020 r. Składa się z siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Minister klimatu i środowiska przedstawiła rządowy projekt ustawy o zamrożeniu cen energii

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ustawy, który przedłuża do końca przyszłego roku mechanizmy zamrażające ceny energii. W przypadku prądu do limitów zużycia zastosowanych w tym roku, objęte nimi będą gospodarstwa domowe, odbiorcy wrażliwi jak szkoły czy szpitale, a także samorządy oraz mali i średni przedsiębiorcy.

Minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska mówiła podczas pierwszego czytania projektu, że są to rozwiązania, które się sprawdziły.

REKLAMA

Sejm rozpoczął dziś także prace nad projektem dotyczącym zamrożenie cen energii przygotowanym przez posłów KO i Polski 2050. Przewiduje, że mechanizmy osłonowe będą funkcjonować do połowy przyszłego roku. Przywraca również tzw. obligo giełdowe.

Posłuchaj

Sejm rozpoczął pracę nad rządowym projektem ws. zamrożenia cen energii (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Marszałek Sejmu: zaproponuję prezydium, aby na początku obrad były oświadczenia klubów

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zadeklarował, że zaproponuje prezydium izby, aby na początku każdego dnia obrad były oświadczenia klubów. Zapowiedź ta padła w odpowiedzi na liczne wnioski formalne zgłaszane przez posłów po wznowieniu posiedzenia.

REKLAMA

Posłuchaj

Marszałek Sejmu: zaproponuję prezydium, aby na początku obrad były oświadczenia klubów (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Projekt o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego i projekt dot. zmian regulaminu Sejmu

Posłowie będą też debatować nad rządowym projektem noweli ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Projekt wydłuża termin zawieszenia spłaty przez Polską Grupę Górniczą S.A. zobowiązań dotyczących niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz pożyczki udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju dla dużych firm.

W środę po południu posłowie zajmą się przedstawionym przez Prezydium Sejmu projektem zmian Regulaminu Sejmu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że chodzi o dostosowanie procedur związanych z wyborem premiera przez Sejm w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Marszałek zauważył, że w myśl obecnie obowiązujących przepisów głosowanie dotyczące premiera odbywałoby się przy pomocy imiennych podpisanych kart wrzucanych do urn.

REKLAMA

- Dziś mamy w Sejmie sprawny sprzęt do głosowania, który jest w stanie precyzyjnie podać, kto za kim lub przeciwko komu głosował, to tak samo głosowanie imienne - zaznaczył marszałek Sejmu.

Po wtorkowym wieczornym posiedzeniu Prezydium Sejmu wicemarszałek Krzysztof Bosak poinformował, że będą dwie zmiany w Regulaminie Sejmu: pierwsza będzie dotyczyła zmiany sposobu głosowania przy wyborze premiera przez Sejm, a druga ma usprawnić prace komisji finansów nad budżetem, żeby móc szybciej pracować.

Komisje śledcze

W czwartek Sejm zajmie się sprawozdaniem komisji ustawodawczej dotyczącym projektu uchwały autorstwa KO, ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.

Czytaj także: 

Sejm będzie kontynuował obrady w poniedziałek. Wówczas - jak wynika z opublikowanego we wtorek wieczorem harmonogramu - o godz. 10 premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania; o godzinie 15.00 dojdzie do głosowania nad wotum zaufania dla rządu.

Po głosowaniu ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydatem na premiera KO, Polski 2050, PSL i Lewicy jest Donald Tusk. O godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera. Wówczas odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie. Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów w głosowaniu imiennym.

We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9.00 nowy prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godz. 15. Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

REKLAMA

[ZOBACZ TAKŻE] Anna Gembicka w Polskim Radiu o aferze wiatrakowej: to szantaż

dn, łl/IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej