USA: ustawa o pomocy Ukrainie bez wymaganej większości. Senatorów podzieliły kwestie migracyjne
Senat Stanów Zjednoczonych zablokował ustawę, na mocy której miliardy dolarów miały trafić do objętych wojną Ukrainy i Izraela. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 49 do 51. Aby rozpoczęto debatę nad wprowadzeniem ustawy, potrzeba było 60 głosów.
2023-12-06, 23:45
Zgodnie z linią partyjną, Republikanie zagłosowali przeciwko ustawie zakładającej wsparcie w wysokości ponad 110 miliardów dolarów. Przeciwko ustawie zagłosował między innymi lider większości w Senacie Chuck Schumer i niezależny senator Bernie Sanders.
Frakcja republikańska naciskała na zaostrzenie środków kontroli imigracji w Stanach Zjednoczonych i kontrolę granicy z Meksykiem.
Fiasko nie oznacza definitywnego końca szans na uchwalenie pakietu funduszów dla Ukrainy. Republikanie i Demokraci od miesięcy dyskutują o tym, w jaki sposób odnieść się do prośby prezydenta Joe Bidena o wsparcie finansowe Ukrainy broniącej się przed rosyjskimi wojskami, a także walczącego z Hamasem Izraela.
Jak powiedział w środę prezydent Joe Biden, jest skłonny do kompromisu w sprawie imigracji, bo "system jest zepsuty", lecz nie zgadza się na "branie Ukrainy jako zakładnika" dla skrajnych jego zdaniem żądań Republikanów.
REKLAMA
Coraz mniej czasu na odpowiednie przepisy
Na przyjęcie odpowiedniej ustawy przed końcem roku nie ma jednak wiele czasu, bo Izba Reprezentantów rozpoczyna świąteczną przerwę już 14 grudnia, , choć może zostać ona przedłużona. Tzw. whip republikańskiej mniejszości w Senacie John Thune powiedział w środę, że nie widzi szans na uchwalenie ustawy przed świętami, "o ile nie będziemy tu do samego końca".
Liderzy Republikanów w obydwu izbach Kongresu sygnalizowali, że nie zrezygnują ze swoich postulatów. Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson miał zagrzewać kolegów partyjnych, by byli gotowi "umierać" za żądane przez partię rozwiązania ws. imigracji. W podobnym tonie wypowiadał się lider mniejszości w Senacie Mitch McConnell, który należy do jednych z najbardziej zagorzałych stronników Ukrainy na Kapitolu. Inny zwolennik Ukrainy, kongresmen Don Bacon powiedział z kolei Politico, że jest to jedyny sposób na zmuszenie Demokratów do zgody na imigracyjne reformy.
Odrzucony projekt zakładał uchwalenie 111 mld dolarów wydatków budżetowych na pomoc Ukrainie (61 mld), Izraelowi, Tajwanowi i innym państwom Indo-Pacyfiku, a także na wzmocnienie ochrony granic oraz walkę z obrotem fentanylu.
Posłuchaj
Stany Zjednoczone ogłosiły w środę 52. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 175 milinów dolarów. Równocześnie prezydent Biden wezwał Kongres do uchwalenia dodatkowej pomocy militarnej, humanitarnej i ekonomicznej dla Ukrainy, bo obecnych pieniędzy wystarczy do końca roku - relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Czytaj także:
- "Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany na Ukrainie, to w przyszłości zaatakuje NATO". Biden apeluje do Kongresu
- Embargo na rosyjskie diamenty. Jest porozumienie państw G7, będzie też 12. pakiet sankcji UE
- Biały Dom: rozumiemy, że Polacy mogą być zaniepokojeni sytuacją wokół wsparcia dla Ukrainy
[ZOBACZ TAKŻE] Antoni Macierewicz gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA