Komisja ds. UE odmówiła zajęcia się projektem centralizacji Unii Europejskiej. Jabłoński: miało nie być "zamrażarki"

- Komisja ds. Unii Europejskiej właśnie po raz kolejny odmówiła zajęcia się projektem uchwały ws. zmiany traktatów i centralizacji UE. Sejm RP nie może być w tej sprawie "Sejmem Niemym" - podkreślił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

2023-12-07, 12:54

Komisja ds. UE odmówiła zajęcia się projektem centralizacji Unii Europejskiej. Jabłoński: miało nie być "zamrażarki"
Jabłoński: komisja ds. UE kolejny raz odmówiła zajęcia się projektem uchwały ws. zmiany traktatów i centralizacji UE. Foto: Shutterstock.com/Fotokon/PAP/Tomasz Gzell

"Komisja ds. Unii Europejskiej właśnie po raz kolejny odmówiła zajęcia się uchwałą ws. zmiany traktatów i centralizacji UE. Miało nie być zamrażarki – a blokują to od trzech tygodni" - napisał na portalu X wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Chodzi o projekt uchwały złożony przez PiS w Sejmie, który dotyczy "zatrzymania niebezpiecznych dla Rzeczypospolitej Polskiej zmian Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej". Projekt m.in. wzywa rząd oraz wszystkich europosłów do przeciwstawiania się tego rodzaju zmianom podczas głosowań w Radzie Unii Europejskiej, Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

"Polacy mają prawo wiedzieć kto broni suwerenności naszego kraju"

Jabłoński podkreślił w czwartkowym wpisie, że jego ugrupowanie będzie konsekwentnie nagłaśniać działania koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy oraz domagać się, aby "Sejm RP nie był w tej sprawie Sejmem Niemym". "Polacy mają prawo wiedzieć kto broni suwerenności naszego kraju – a kto działa wbrew interesowi Polski" - dodał.

22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację. 

Zmiana traktatów UE. Karczewski: nie zgadzamy się, będziemy bronić naszej suwerenności

dn/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej