Paryż 2024: MKOl dopuścił Rosjan i Białorusinów do igrzysk, polscy mistrzowie oburzeni. "Siła pieniądza"

  2023-12-08, 19:30

  Paryż 2024: MKOl dopuścił Rosjan i Białorusinów do igrzysk, polscy mistrzowie oburzeni. "Siła pieniądza"
  MKOl zdecydował, że rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć udział w igrzyskach w Paryżu jako neutralni . Foto: Shutterstock.com/rarrarorro

  Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował w piątek, że rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli startować jako neutralni podczas przyszłorocznych letnich igrzysk w Paryżu. - Od czasów starożytnych kto brał udział w wojnie, nie brał udziału w olimpiadzie - przypomniał były znakomity siatkarz Ryszard Bosek, mistrz olimpijski z Montrealu.

  W piątek MKOl podjął decyzję, że Rosjanie i Białorusini będą mogli wystąpić na letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu jako zawodnicy neutralni bez barw narodowych, flagi i hymnu.

  Idea olimpijska była inna

  Sprzeciw wobec takiej decyzji wyraziło wcześniej wiele krajowych komitetów, między innymi Polski Komitet Olimpijski.

  - Od czasów starożytnych kto brał udział w wojnie, nie brał udziału w tych zawodach. Po to ktoś kiedyś wymyślał olimpiady, by zatrzymać wojny. Teraz nie zwraca się na to uwagi. Idea olimpijska na pewno jest uszczerbiona - powiedział legendarny siatkarz Ryszard Bosek, mistrz olimpijski z Montrealu (1976).


  Posłuchaj

  Siatkarski mistrz świata z 1974 roku i złoty medalista olimpijski z 1976 roku Ryszard Bosek krytykuję decyzję MKOl-u. (IAR) 0:22
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Pieniądze zadecydowały?

  Zadowolony z decyzji MKOl nie jest też Tomasz Kucharski. Dwukrotny mistrz olimpijski (2000, 2004) zwrócił uwagę, że także niektóre międzynarodowe federacje sportowe nie zdały egzaminu z solidarności.

  - Siła pieniądza... W federacji bokserskiej nadal mamy prezesa, który jest Rosjaninem. Sponsorem jednej z imprez, z której z medalem wrócił polski pięściarz, był Gazprom. To świadczy o tym, że jesteśmy mało solidarni - powiedział wybitny wioślarz.


  Posłuchaj

  Dwukrotny mistrz olimpijski (2000, 2004) w wioślarstwie Tomasz Kucharski nie jest zadowolony z decyzji MKOl i wielu międzynarodowych federacji sportowych. (IAR) 0:25
  +
  Dodaj do playlisty

   

  Wcześniejszy zakaz udziału zawodników z Rosji i Białorusi w imprezach międzynarodowych związany był ze zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę.

  Czytaj także:

  /empe, IAR

  Polecane

  Wróć do strony głównej