Dziś poznamy skład komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. Wskaże ich Sejm
We wtorek po południu Sejm wybierze członków sejmowej komisji śledczej do spraw głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich w 2019 roku. Głosowanie w tej sprawie przewidziano po godzinie 16.
2023-12-12, 03:40
Wtorek będzie ostatnim dniem pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Posłowie wysłuchają m.in. exposé wskazanego przez nich w poniedziałek na premiera Donalda Tuska. Wystąpienie szefa PO zaplanowano po godzinie 10, później przewidziano "wniosek w sprawie wyboru Rady Ministrów".
Głosowania w sprawie komisji śledczych
Posłowie będą też we wtorek głosować nad poselskim projektem uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
W porządku wtorkowych obrad Sejmu wskazano również głosowanie nad wyborem składu osobowego komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.
Zadaniem komisji będzie przede wszystkim, jak czytamy w uchwale: "zbadanie i ocena legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego przez organy administracji rządowej, w szczególności działań podjętych przez członków Rady Ministrów, w tym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".
REKLAMA
W uchwale wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w związku z tzw. wyborami kopertowymi, podejmowane i wydawane przez nich decyzje administracyjne, a także ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".
Reprezentanci wszystkich klubów
Kandydaci na członków komisji śledczej zgłaszani są Marszałkowi Sejmu przez przewodniczących klubów i kół wchodzących w skład Konwentu Seniorów. Komisja ma liczyć 11 osób. Zgodnie z ustawą o sejmowej komisji śledczej, skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.
W czwartek wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak poinformował, że Prezydium Sejmu przyjęło jednomyślnie parytet podziału miejsc w komisji śledczej ws. wyborów kopertowych "w sposób uwzględniający proporcjonalność i zarazem dający wszystkim klubom możliwość zasiadania w komisji: 4-3-1-1-1-1".
Czytaj także:
- Posiedzenie Sejmu. Polska 2050 i PSL za powołaniem komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych
- Tusk wybrany na premiera. Ziemiec: nie wygrał jako hegemon. Zwyciężył konglomerat kilku ugrupowań
[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Przemysław Czarnek gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA