Związkowcy Orlenu przeciwni obciążeniu spółki kosztami mrożenia cen energii. Jest list otwarty
Związkowcy z Grupy Orlen uznali za skrajnie nieodpowiedzialną sytuację, w której bez przeprowadzenia analiz i kalkulacji, poselski projekt ustawy o wsparciu odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przewiduje pokrycie kosztów "zamrożenia" cen wyłącznie przez jedną spółkę - Orlen.
2023-12-13, 19:23
W tej sprawie 19 organizacji związkowych działających w Grupie Orlen wystosowało list otwarty, który przekazano do Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz parlamentarnym komisjom do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych, gospodarki i rozwoju, spraw kontroli państwowej, a także do komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz rolnictwa i rozwoju wsi.
Projekt bez konsultacji
"Działając w imieniu organizacji związkowych, zrzeszających Pracowników Grupy Kapitałowej Orlen, niniejszym zajmujemy stanowisko w sprawie poselskiego projektu 'Ustawy w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw'. Zaznaczamy w pierwszej kolejności, iż projekt nie przeszedł jakichkolwiek konsultacji branżowych, a w swojej treści arbitralnie odnosi się do konieczności pokrycia kosztów 'zamrożenia' cen energii wyłącznie przez jedną spółkę, Orlen" - podkreślili w liście otwartym przedstawiciele związków zawodowych koncernu.
Ocenili przy tym, że "bez znaczenia pozostaje w tym przypadku zysk osiągany przez Orlen, przy braku znajomości sytuacji finansowej spółki oraz jej długoterminowych planów, w tym w zakresie inwestycji i zgodności z przyjętą Polityką Energetyczną Polski do roku 2030".
Orlen "realizuje polską politykę energetyczną"
"Jako skrajnie nieodpowiedzialną uważamy sytuację, w której bez przeprowadzenia analiz i kalkulacji, projekt ustawy przewiduje aż takie obciążenie jakiejkolwiek spółki szczególnie, iż w tym przypadku odnosi się to do spółki Skarbu Państwa" - oświadczyli związkowcy z Grupy Orlen.
Zaznaczyli jednocześnie, że koncern "realizuje w szczególności polską politykę energetyczną, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla całego kraju", co z uwagi na sytuację geopolityczną miało olbrzymie znaczenie dla Polski przy braku dostaw produktów z krajów wschodnich.
REKLAMA
Zobacz również:
"Podejście do zysku Orlenu z punktu widzenia definicji 'nadzwyczajnych zysków' pokazuje wyłącznie brak znajomości branży, przemysłu i konieczności rozwoju spółki" (...) - napisali w swym stanowisku związkowcy koncernu i dodali - "Nie widzieliśmy dotąd w polskim porządku prawnym sytuacji, w której wyłącznie jeden podmiot jest obciążony daniną publiczną, gdy inne podmioty, działające na tym samym rynku, są wolne od powyższego".
Pod listem otwartym podpisali się szefowie 19 organizacji związkowych działających w koncernie.
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA