Piotr Gliński: największym wykluczeniem, które zagraża Polsce, jest wykluczenie medialne

Poseł PiS Piotr Gliński zarzuca rządzącej koalicji dążenie do wprowadzenia - jak to określił - wykluczenia medialnego. Chodzi o zapowiadane w mediach zmiany dotyczące mediów publicznych, w tym zmianę ich władz.

2023-12-14, 12:40

Piotr Gliński: największym wykluczeniem, które zagraża Polsce, jest wykluczenie medialne
Piotr Gliński ostrzega przed wykluczeniem medialnym. Foto: R&Konektus Photo / Shutterstock & Jacek Szydlowski / Forum

Poseł Piotr Gliński przed posiedzeniem Rady Warszawy alarmował, że byłoby to niezgodne z obyczajem demokratycznym.

- Być może największym wykluczeniem, które w tej chwili w skali Polski nam zagraża, to jest wykluczenie medialne. Przypominam, że wszelkie groźby i zapowiedzi likwidacji, rozwiązania, czy przejęcia pozaustawowego - czyli bezprawnego - mediów publicznych to są rzeczy nie do zaakceptowania, które w zasadzie decydują o funkcjonowaniu albo niefunkcjonowaniu w Polsce demokracji - podkreślił Gliński. 

W obronie TVP

Dziś pod siedzibą TVP szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski organizuje demonstrację w obronie nadawcy.

Inicjator wiecu twierdzi, że "dziś niemożliwa jest ani likwidacja telewizji, ani wymiana kierownictwa bez udziału Rady Mediów Narodowych". Apeluje też, aby "wybranym członkom Rady Mediów Narodowych nie przerywano kadencji".

REKLAMA

Próba zastraszenia

- Minister kultury, ani żaden minister, ani premier w Polsce nie mają kompetencji do przejęcia zarządu mediów publicznych, zrobienia czystek dziennikarzy - podkreślała w czwartek Joanna Lichocka w TVP Info.

Pytana o formułowane przez przedstawicieli większości parlamentarnej zapowiedzi zmian w mediach publicznych, wskazała, że odbiera to jako "próbę zastraszenia dziennikarzy".

- Próbują zrobić tak, aby na korytarzach telewizji ludzie szeptali, że tu zaraz będzie jakaś czystka - mówiła. - Nic nie będzie. Żadnych prawnych nie mają narzędzi - oceniła.

REKLAMA

Droga ustawowa

Posłanka PiS zwróciła uwagę, że "jeśli chcieliby zmieniać media publiczne zgodnie z prawem, to jedyną drogą jest droga ustawowa".

- Jeżeli naprawdę chcą to zrobić, niech piszą projekt ustawy, mają większość w Sejmie i Senacie – dodała.

Czytaj także:

REKLAMA

"Coś w rodzaju rympału prawnego". Czabański: będziemy bronić mediów publicznych przed zakusami rządu

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej