"Zmiany możliwe tylko ustawą, nie uchwałą". Joanna Lichocka o Radzie Mediów Narodowych

2023-12-18, 12:19

"Zmiany możliwe tylko ustawą, nie uchwałą". Joanna Lichocka o Radzie Mediów Narodowych
"Zmiany możliwe tylko ustawą, nie uchwałą". Joanna Lichocka o Radzie Mediów Narodowych. Foto: PAP/Kalbar, Forum/Zbyszek Kaczmarek

Zmiany w Radzie Mediów Narodowych mogą być dokonywane tylko ustawą - powiedziała w TVP Info posłanka PiS Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych. Wspomniała też o ekspertyzie prawnej, z której wynika, że kadencja członka Rady trwa sześć lat i nie można jej przerwać.

Joanna Lichocka w TVP Info podkreślała, że Rada Mediów Narodowych jest instytucją powołaną na podstawie ustawy i działającą "całkowicie legalnie". Zaznaczała przy tym, że ewentualne zmiany w tym gremium mogą być dokonywane wyłącznie ustawą. Jak mówiła, uchwała Sejmu w tej sprawie byłaby niewiążąca.

Jak dodała, nie słyszała, by został złożony projekt ustawy ws. zmian w RMN.

- Natomiast uchwałą mogą sobie uchwalać, że coś im się nie podoba. Nie mogą z całą pewnością odwoływać ani członków RMN, ani członków TK, ani prezesa NIK, ani innych przedstawicieli w różnych instytucjach, którzy zostali wybrani przez Sejm na swoje kadencje - wskazała.

Biuro legislacyjne Sejmu dysponuje specjalną ekspertyzą

Zwróciła się też do polityków PO. Przypomniała, że biuro legislacyjne Sejmu dysponuje ekspertyzą prawną, która powstała na zlecenie Roberta Kwiatkowskiego, ówczesnego posła Lewicy.

- Wynika z niej, że kadencja członka RMN trwa sześć lat i jest nie do przerwania, nie można odwołać członka RMN i przerwać jego kadencji. Wszystkich gorliwców propagandy odsyłam do biura legislacyjnego Sejmu - dodała.

W sobotę Rada Polityczna Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowała przeciwko "próbom niszczenia mediów publicznych". Rada przyjęła uchwałę, w której napisano, że "zmiany w mediach publicznych mogą nastąpić jedynie na drodze ustaw przyjętych przez parlament oraz podpisanych przez prezydenta RP".

Podkreślono, że "omijanie tej drogi będzie złamaniem prawa i konstytucji".

Czytaj też:

TVP Info/mn

Polecane

Wróć do strony głównej