Publikacja wyroku TK z adnotacją. W sieci zawrzało. "Bezprawna publicystyka"
W Dzienniku Ustaw opublikowano jeden z ostatnich wyroków Trybunału Konstytucyjnego wraz z adnotacją o składzie naruszającym "istotę prawa do sądu". "Ani w Konstytucji, ani w żadnej ustawie nie ma przepisu, który pozwalałby na dodawanie komentarzy w Dzienniku Ustaw. Czyżby Dziennik Ustaw pomylił się komuś z Facebookiem?" - skomentował poseł PiS prof. Krzysztof Szczucki, były szef MEiN i były prezes Rządowego Centrum Legislacji.
2023-12-18, 23:24
W poniedziałek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia nt. przepisów Prawa łowieckiego. Zapadł on w składzie pięciu sędziów TK pod przewodnictwem Justyna Piskorskiego. Poza nim w składzie byli jeszcze sędziowie: Jarosław Wyrembak, Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Bogdan Święczkowski.
Adnotacja przy wyroku TK
Nad sentencją tego wyroku w Dzienniku Ustaw znalazła się adnotacja: "Zgodnie z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawach: Xero Flor w Polsce Sp. z o.o. p. Polsce z dn. 7.05.2021 r., skarga nr 4907/18; Wałęsa p. Polsce z dn. 23.11.2023 r., skarga nr 50849/21; M.L. p. Polsce z dn. 14.12.2023 r., skarga nr 40119/21, Trybunał Konstytucyjny jest pozbawiony cech trybunału powołanego ustawą, gdy w jego składzie zasiada osoba nieuprawniona".
"Zgodnie z tymi orzeczeniami, publikowany wyrok wydany został w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji naruszającym istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy" - dodano w tej adnotacji.
Jak skomentował tę publikację w DU, we wpisie na platformie X, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek, "konstytucja nakazuje przestrzegać prawa międzynarodowego". "Polskę wiążą więc orzeczenia ETPC, zgodnie z którymi TK orzekający w składach z udziałem tzw. dublerów nie jest sądem ustanowionym zgodnie z ustawą" - napisał. "»Orzeczenia TK« wydane w takich składach publikowane będą ze stosowną notą" - zapowiedział minister Berek.
REKLAMA
Z kolei Krzysztof Szczucki z PiS napisał, oznaczając premiera Donalda Tuska i ministra Berka: "Ani w Konstytucji, ani w żadnej ustawie nie ma przepisu, który pozwalałby na dodawanie komentarzy w Dzienniku Ustaw. Czyżby Dziennik Ustaw pomylił się komuś z Facebookiem? Nie mówiąc już o tym, że ETPC nie ma żadnych kompetencji do oceniania Trybunału Konstytucyjnego".
- "Uchwała Sejmu ws. RMN nie będzie rodzić żadnych skutków prawnych". Kaleta mówi o "zamachu siłowym"
- Prezes Julia Przyłębska: paraliżowanie prac TK na podstawie uchwał to zamach stanu
Kaleta: to niedopuszczalna i bezprawna publicystyka
Według b. wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety adnotacja jest "niedopuszczalną i bezprawną publicystyką". "Jedyne co prawnie wiążące znajduje się poniżej tego komentarza od słowa »wyrok Trybunału Konstytucyjnego«" - napisał.
"Konstytucja nakazuje przestrzegać wiążącego Rzeczpospolitą prawa międzynarodowego. Wskazane orzeczenia ETPC nie wiążą Rzeczypospolitej mocą wyroku TK dotyczącego normy wywodzonej z art. 6 Konwencji odnośnie oceny statusu TK oraz polskich sądów. Adnotacja w Dzienniku Ustaw nie ma żadnego znaczenia dla mocy powszechnie obowiązującej wyroku TK" - oświadczył w swoim wpisie sędzia Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz.
REKLAMA
Z kolei adwokat Piotr Leonarski zapytał: "Jaka jest podstawa prawna do publikowania »not« w Dz.U.? Kto jest jej autorem i dlaczego nie ma podpisu?".
Na profilu Krajowej Rady Sądownictwa na platformie X także odniesiono się do publikacji w Dzienniku Ustaw i wpisu ministra Berka. "Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów" - podkreślono w tym wpisie.
"Na marginesie, czy skład TK od dziś ustalać będzie ETPC?" - zapytano jednocześnie na profilu KRS.
REKLAMA
Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapowiedział na swoim profilu na platformie X, że "w Dzienniku Ustaw będzie zamieszczana specjalna adnotacja przy każdym »orzeczeniu« TK z udziałem dublerów".
PAP, X, wpolityce.pl
REKLAMA