Orlen ma nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju

2023-12-21, 15:32

Orlen ma nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju
Farma Wiatrowa Przykona, należąca do Grupy Orlen.Foto: materiały prasowe Orlen S.A.

Orlen przedstawił nową Strategię Zrównoważonego Rozwoju na lata 2024-2030. Dokument odpowiada na najważniejsze współczesne wyzwania rynkowe i regulacyjne, związane przede wszystkim ze zmianą klimatu, ochroną bioróżnorodności, relacjami społecznymi oraz sytuacją geopolityczną i gospodarczą. Realizacja założeń Strategii ma wzmocnić konkurencyjność Grupy i umożliwić jej długofalową budowę wartości.

Strategia – jak mówi Stanisław Barański, dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej Orlenu – definiuje niejako filozofię rozwoju firmy na najbliższe lata.

- Dziś jako Grupa Orlen musimy dużo bardziej świadomie zastanowić się nad naszym podejściem do zrównoważonego rozwoju. Ten termin rozumiemy jako tworzenie długoterminowej wartości w poszanowaniu środowiska, społeczności, ale także regulacji prawnych i oczekiwań biznesu.

Pięć strategicznych filarów

Strategia opiera się na pięciu filarach: Klimat, Środowisko, Pracownicy, Społeczności, Zarządzanie. Zdefiniowane w ich ramach poszczególne cele odnoszą się bezpośrednio do Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz do unijnych standardów raportowania ESRS.

- Po pierwsze bardzo wyraźnie mówimy, że chcemy minimalizować nasz wpływ na klimat. Drugi filar to środowisko, gdzie chcemy chronić środowisko naturalne i bioróżnorodność. W ramach trzeciego filara deklarujemy poprawę bezpieczeństwa i warunków pracy. Chcemy także dbać o nasze relacje z otoczeniem i społecznościami. A to wszystko łączy odpowiedzialne zarządzanie, które pozwala nam realizować cele zdefiniowane we wcześniejszych filarach – wyjaśnia dyrektor Barański.

Biznesowa konieczność

Strategia jest jednym z kluczowych dokumentów dla Grupy Orlen, który pozwoli jej na dalszy dynamiczny rozwój.

- Nie jest ona przejawem naszego altruizmu, co nie znaczy, że kwestie środowiskowe czy społecznej odpowiedzialności nie są dla nas ważne. Jednak sens tego dokumentu jest znacznie szerszy. To odpowiedź z jednej strony na presję regulacyjną, która jest wywierana na sektor energetyczny w Europie, z drugiej – na oczekiwania klientów biznesowych i detalicznych. Tematem zrównoważonego rozwoju bardzo mocno interesują się także inwestorzy i instytucje finansowe – mówi Stanisław Barański.

Podwójna korzyść

Zmiany, wynikające z konieczności przestawienia się na bardziej zrównoważony model biznesowy, są oczywiście dość dużym wyzwaniem dla takiej organizacji, jak Orlen. Z drugiej strony, oznaczają także szansę na rozwój oraz dalszą dywersyfikację i stabilizację źródeł dochodu.

- Inwestując w energetykę, np. poprzez budowę farm wiatrowych na morzu i lądzie przyczyniamy się do ograniczania negatywnego wpływu sektora energetycznego na środowisko. Jednocześnie budujemy nowy obszar biznesowy, którego perspektywy rynkowe, zwłaszcza po 2030 roku, są bardzo obiecujące – wyjaśnia dyrektor Barański.


Artykuł powstał przy współpracy z Orlen S.A.

Polecane

Wróć do strony głównej