Prof. Piotrowski: to konstytucja chroni wolność słowa, nie Kodeks spółek handlowych
- Trzeba rozmawiać, trzeba się porozumieć. W założeniu obecna większość i opozycja mają przecież działać dla dobra Polski przez najbliższe cztery lata (…). Innego wyjścia, jak przestrzegania prawa zgodnego z konstytucją nie ma - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista (UW).
2023-12-27, 17:32
Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
"Publiczna radiofonia i telewizja działają w strefie wolności słowa"
Prof. Ryszard Piotrowski zauważył, że minister w uzasadnieniu swojej decyzji powołał się na uchwałę Sejmu, która jest deklaracją o charterze politycznym. - Nie stanowi ona żadnej podstawy prawnej do podejmowania jakichkolwiek działań. Jest przywoływany często Kodeks spółek handlowych, ale tak się składa, że publiczna radiofonia i telewizja działają w strefie wolności słowa, która jest chroniona konstytucyjnie, a nie przez Kodeks spółek handlowych - zauważył.
"Porządek spółek handlowych nie może być podstawą do regulowania wolności słowa"
Gość audycji wyjaśniał, że kwestie powoływania zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych reguluje ustawa o Radzie Mediów Narodowych. - Trybunał Konstytucyjny w swoim czasie uznał tę ustawę za niezgodną z konstytucją, ale tylko w zakresie, w jakim pominięto Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Z tego absolutnie nie wynika uprawnienie dla ministra zastępowania KRRiT w tym zakresie, ponieważ porządek spółek handlowych nie może być podstawą do regulowania wolności słowa w demokratycznym państwie prawa. Z mojego punktu widzenia sytuacja jest klarowna, z tego, że istnieją negatywne oceny czy pretensje formułowane wobec mediów publicznych, żadną miarą nie może stanowić podstawy do cenzury, wyłączenia sygnału lub ingerencji w prawo pracy - mówił prof. Piotrowski.
Posłuchaj
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista (UW)
REKLAMA
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 16.35
PR24/ka
REKLAMA