Audyt energetyczny jest obowiązkiem dla firm. Przypomina o tym Tauron

Tauron powołując się unijną dyrektywę EED zachęca swoich klientów do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań. Unijna dyrektywa EED (Energy Efficiency Directive), opublikowana 20 września 2023 roku, jest częścią pakietu Fit for 55. 

2024-01-16, 11:00

Audyt energetyczny jest obowiązkiem dla firm. Przypomina o tym Tauron
Elektrociepłownia w Krośnie. Resort klimatu pracuje nad nowymi programami na rzecz OZE w ciepłownictwie.Foto: Twitter/KrosnoCity.pl

Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ostatnich trzech latach przekroczył 2 778 MWh, będą zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego.

Przedsiębiorcy zużywający zaś średniorocznie powyżej 23 611 MWh w okresie ostatnich trzech lat, będą zobowiązani do posiadania i utrzymania Systemu Zarządzania Energią.

Przedstawiciele Taurona akcentują, że przepisy dyrektywy EED obejmują wszystkie rodzaje energii, co oznacza, że przedsiębiorstwa będą zobowiązane do oceny swojego zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz zakumulowanej w pozostałych nośnikach, w tym w transporcie.

Ekspert z zakresu efektywności energetycznej w Tauronie Sprzedaż Rafał Śniegocki podkreślił jednocześnie, że audyty energetyczne obejmują procesy, które odpowiadają za minimum 90 proc. całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwach.

REKLAMA

Czym jest dyrektywa EED?

Głównym celem unijnej dyrektywy EED jest promowanie efektywności energetycznej w Unii Europejskiej, a przez to zredukowanie zużycia energii końcowej o 11,7 proc. w porównaniu do 2020 r.

Dyrektywa EED m.in. zmieniła wcześniejszą kategorię przedsiębiorców podlegających obowiązkowi przeprowadzania audytów energetycznych - nie są to już firmy "większe niż MŚP", lecz wszystkie przedsiębiorstwa zużywające więcej energii (uwzględniając wszystkie nośniki), niż 10 TJ rocznie, co odpowiada 2 778 MWh energii elektrycznej.

Audyt energetyczny obniża koszty prowadzenia firm?

Przedstawiciele Taurona, przypominając o nowej dyrektywie, akcentują, że poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności, co pozwala firmom stać się bardziej konkurencyjnymi.

-Firma efektywna energetycznie jest też mniej emisyjna i tym samym ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Warto więc przeprowadzić audyt energetyczny i wdrożyć rozwiązania proefektywnościowe, które potrafią wygenerować dla firmy redukcję zużycia energii nawet o 30 proc. - powiedział wiceprezes Tauronu Sprzedaż Tomasz Lender.

REKLAMA

Czym jest sam audyt?

Jak uściślił Tomasz Lender, audyt energetyczny to przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie. Proponuje rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Może dotyczyć całego przedsiębiorstwa - obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, urządzenia i instalacje. Może też badać jedno przedsięwzięcie.

Zdaniem wiceprezesa Tomasza Lendera  "rozwiązania oszczędnościowe dobierane są indywidualnie. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, jak odzysk ciepła z agregatów wody lodowej, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o prawie 800 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 500 MWh, dzięki odzyskowi ciepła ze sprężarek".

- Wyniki przeprowadzonych audytów energetycznych z ostatniego roku potwierdzają nasze założenia, że wiele przedsiębiorstw posiada potencjał do wdrożenia inteligentnego zarządzania zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Ta technologia umożliwia optymalizację procesów, zapewniając precyzyjną kontrolę i dostosowanie zużycia energii do bieżących potrzeb - 
ekspert z zakresu efektywności energetycznej w Tauronie Sprzedaż, Rafał Śniegocki.

W jego opinii efektem jest nie tylko redukcja kosztów operacyjnych, lecz także istotne obniżenie obciążenia środowiska. Firmy, które wykorzystują potencjał tej technologii, zmniejszają zużycie energii, realizując przy tym cele związane ze zrównoważonym rozwojem.

REKLAMA

PR24/PAP/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej