Andrzej Lubomirski, ostatni ordynat przeworski, spocznie w polskiej ziemi

19 stycznia w Przeworsku rozpoczną się dwudniowe uroczystości pogrzebowe księcia Andrzeja Lubomirskiego, ostatniego ordynata przeworskiego, zmarłego w 1953 roku w Brazylii. Był posłem, przedsiębiorcą i działaczem społecznym. Podczas II wojny światowej musiał opuścić Przeworsk i wyemigrować. 

2024-01-19, 05:40

Andrzej Lubomirski, ostatni ordynat przeworski, spocznie w polskiej ziemi
Andrzej Lubomirski w 1934 roku . Foto: NAC

Pogrzeb Andrzeja Lubomirskiego 

Ponowny pogrzeb o charakterze państwowym rozpocznie wystawienie trumny w Kaplicy Domowej Pałacu Lubomirskich w Przeworsku (woj. podkarpackie).

20 stycznia o godzinie 11.30 kondukt żałobny wyruszy do Bazyliki Kolegiackiej pod wezwaniem Ducha Świętego w Przeworsku. W południe zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Michalika. Następnie rozpoczną się uroczystości pogrzebowe w Kaplicy Bożego Grobu i złożenie trumny w Krypcie Rodowej Lubomirskich.

Odsłonięte zostaną także tablice epitafijne Andrzeja Lubomirskiego i Henryka Lubomirskiego, mecenasa sztuki i założyciela Muzeum Książąt Lubomirskich we Lwowie.

Kim był książę Andrzej Lubomirski?

Książę Andrzej Lubomirski, herbu Szreniawa bez Krzyża, urodził się w 1862 roku w Krakowie. Był trzecim i ostatnim ordynatem przeworskim. 

REKLAMA

Uzyskał doktorat z prawa. Od 1885 roku był mężem hrabiny Eleonory Husarzewskiej, z którą miał trzy córki i syna.

Był jednym z przywódców konserwatystów galicyjskich, kuratorem Ossolineum we Lwowie, członkiem austriackiej Izby Panów i prezesem Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Sprawował mandat posła na Sejm Galicyjski od 1898 roku, a w latach 1907-1911 do Rady Państwa w Wiedniu XI kadencji.

Był twórcą powiatu przeworskiego, cukrowni i kolei wąskotorowej, członkiem Rady Miasta Przeworska i Rady Powiatowej, a także znawcą rolnictwa, podróżnikiem i miłośnikiem nowości technicznych.

Był ekspertem delegacji polskiej na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku zajmującym się zagadnieniami gospodarczymi. Pełnił funkcję wiceprezesa Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 roku.

REKLAMA

W latach 1930-1935 był posłem na Sejm wybranym z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.

Andrzej Lubomirski kontynuował misję swojego dziadka i ojca. Ordynaci przeworscy byli między innymi darczyńcami i kuratorami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie oraz twórcami Muzeum im. Lubomirskich we Lwowie.

3 maja 1928 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie II wojny światowej przebywał w Przeworsku i Lwowie. W 1944 roku po przeprowadzeniu reformy rolnej przez komunistyczne władze, ordynacja przeworska została zlikwidowana. Andrzej Lubomirski wyjechał z kraju.

REKLAMA

Zmarł 29 listopada 1953 roku w Jacarezinho w Brazylii. Miał 91 lat.

IAR/E.Porycka/bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej