Uroczystości pogrzebowe ks. Isakowicza-Zaleskiego. "Kapłan wierny swojemu powołaniu"

W Radwanowicach trwają uroczystości pogrzebowe księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Kapłan był prezesem Fundacji imienia Brata Alberta, działaczem społecznym, duszpasterzem Ormian, uczestnikiem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, pisarzem, poetą i publicystą.

2024-01-18, 14:44

Uroczystości pogrzebowe ks. Isakowicza-Zaleskiego. "Kapłan wierny swojemu powołaniu"
Pogrzeb ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na cmentarzu parafialnym w Rudawie. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Podczas mszy świętej pogrzebowej biskup Damian Muskus przypominał jego działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Walczył z wielką determinacją o dobre życie dla swoich przyjaciół z niepełnosprawnościami i niezawodnie stawał w ich obronie, gdy działa im się jakaś krzywda. Osoby najsłabsze były jego siłą, wśród nich odpoczywał, sycił się prostą urodą życia, zwyczajną radością. Jedna z najważniejszych lekcji, jaką nam przekazał, brzmi: bezbronni i najsłabsi są źródłem bezinteresownej i czystej miłości - powiedział hierarcha.

Biskup Muskus powiedział, że ksiądz Isakowicz-Zaleski był człowiekiem wyrazistym i upartym. - Wybrał trudną drogę życia - dodał. - Była to droga dotykania ran, może czasem robił to nieostrożnie, może nie zawsze potrafił uleczyć, ale pokazywał je światu, nie godząc się na prowizoryczne opatrunki, na plasterki, które coś maskują. Wielu wolałoby omijać szerokim łukiem nierozwiązane problemy z przeszłości Kościoła i Polski, ale on nie potrafił milczeć, nie umiał zejść z tej drogi i płacił za to ogromną cenę samotności i niezrozumienia - zaznaczył biskup.

Po mszy świętej odbędą się ceremonie pogrzebowe w obrządku ormiańskim, których zakończenie przewidziano na godzinie 14. Potem nastąpi odprowadzenie ciała księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego na cmentarz w Rudawie. Duchowny miał 67 lat. Zmarł tydzień temu w szpitalu w Chrzanowie. Chorował na nowotwór.

REKLAMA

List pary prezydenckiej

"Ufamy, że owocna posługa księdza Tadeusza wśród potrzebujących zyska najpiękniejszy pomnik, jakim będą dokonania jego naśladowców, a także hojną nagrodę w wieczności" - napisali do uczestników uroczystości pogrzebowych księdza T. Isakowicza-Zaleskiego prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Para prezydencka przypomniała w liście jego działalność w Fundacji imienia Brata Alberta. "Przez blisko 35 lat prezesury księdza Isakowicza-Zaleskiego Fundacja wspaniale się rozwinęła. Obecnie prowadzi blisko 40 placówek, w których ponad tysiąc osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi doświadcza szacunku, życzliwej uwagi i pomocy, także w ramach wielu integracyjnych imprez cyklicznych" - napisali w liście prezydent z małżonką.

Czytaj również:

List do uczestników uroczystości skierował też wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. "Odszedł kapłan wierny swojemu powołaniu, niestrudzony wojownik o prawdę, opiekun osób z niepełnosprawnościami, a jego śmierć jest bolesną stratą także dla mnie. Pełniąc urząd ministra pracy i polityki społecznej, miałem zaszczyt współpracować z księdzem między innymi na rzecz ośrodka w Radwanowicach" - napisał wicepremier.

REKLAMA

"Wielokrotnie zabierał głos w sprawach trudnych i ważnych dla Kościoła katolickiego i Polski walcząc o prawdę i dobro. Pamięć o księdzu Isakowiczu-Zaleskim i jego wspaniałej postawie jest dziedzictwem, o które musimy dbać" - zaznaczył w liście.

"Księża wobec bezpieki"

Ksiądz Isakowicz-Zaleski w 2007 roku napisał książkę "Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej", poświęconą problematyce inwigilacji duchowieństwa katolickiego przez SB. Zabiegał o upamiętnienie ofiar ludobójstwa dokonanego przez rząd turecki w 1915 roku na Ormianach i ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Wskazywał, że warunkiem pojednania polsko-ukraińskiego powinien być godny pochówek ofiar.

Uhonorowany został między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2006), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999), Krzyżem Wolności i Solidarności (2016), Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019), Medalem "Pro Bono Poloniae". 

iar/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej