"Polska może przywrócić swoją pozycję państwa praworządnego". Unijny komisarz z wizytą w Polsce

- Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności - mówił w Warszawie Komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders. Wyraził nadzieję, że wkrótce KE będzie mogła zatwierdzić pierwszy wniosek o środki dla Polski.

2024-01-19, 12:43

"Polska może przywrócić swoją pozycję państwa praworządnego". Unijny komisarz z wizytą w Polsce
Odblokowanie KPO i funduszy spójności - tematami wizyta D.Reyndersa w Warszawie. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W piątek w MS odbyła się wspólna konferencja prasowa ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz komisarza Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa.

- Widzimy, że nowy rząd jest w pełni zdeterminowany do tego, by odbudować praworządność w Polsce - powiedział Reynders.

Jak mówił, "jest to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana". - Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami - mówił komisarz.

Przywrócić praworządność 

Podkreślił, że "w szczególności jest zadowolony z rozmowy, jaką prowadził z ministrem Bodnarem". - Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić po to, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z art. 7 (Stwierdzenie przez Radę UE ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE - red.) została zakończona. Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności - ocenił.

REKLAMA

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby polskie władze przygotowały plan działań przywrócenia praworządności w Polsce - podkreślił.

Zaznaczył, że w UE są "świadomi, że ten proces nie jest prosty". - Będziemy o tym rozmawiali na Radzie ds. Sprawiedliwości w przyszłym tygodniu, potem odbędzie się kolejne spotkanie - dodał.

Podkreślił, że są zainteresowani tym, żeby przywrócić niezależność Krajowej Rady Sądownictwa "w kontekście jej kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce".

pap/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej