Pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w Warszawie. Premier Tusk podał termin

2024-01-24, 13:25

Pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w Warszawie. Premier Tusk podał termin
Donald Tusk: najbliższe pełnowymiarowe konsultacje międzyrządowe Polski i Ukrainy w II połowie marca w Warszawie. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

- W drugiej połowie marca odbędą się w Warszawie polsko-ukraińskie konsultacje międzyrządowe - zapowiedział w środę premier Donald Tusk.

Odnowienie formatu polsko-ukraińskich konsultacji międzyrządowych ogłosił w poniedziałek premier Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem w Kijowie.

Na środowej konferencji prasowej szef rządu przekazał, że pierwsze konsultacje odbędą się w Warszawie w drugiej połowie marca.

Kwestie ukraińskiego zboża

Donald Tusk przekazał, że wśród tematów konsultacji będą m.in. kwestie ukraińskiego zboża i jego importu do Polski. Jak podkreślił, Kijów chce szukać rozwiązań z Warszawą w sprawie eksportu towarów rolnych przez nasze terytorium.

- Kilka naszych resortów będzie musiało się dobrze do tych konsultacji przygotować. Przede wszystkim - i ma to związek także z dzisiejszymi protestami rolników - dla mnie bardzo ważne jest, aby przyjąć takie ustalenia pomiędzy stroną polską i ukraińską, żeby polski rynek, polscy producenci rolni, polscy rolnicy nie byli zagrożeni niekontrolowanym napływem produktów rolnych ze strony Ukrainy - powiedział Tusk.

Posłuchaj

Premier Donald Tusk: wracamy do pełnowymiarowych konsultacji międzyrządowych z Ukrainą (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Przekazał, że podczas swojej wizyty w Kijowie usłyszał jednoznaczne zapewnienie, że władze Ukrainy nie są zainteresowane niekontrolowanym eksportem. - Mają chętnych, mają podpisane ciekawe umowy, głównie dotyczące tranzytu z Rumunią i Bułgarią. Będziemy szukali podobnej umowy na poziomie rządów ukraińskiego i polskiego - podkreślił premier.

- Ukraińscy przyjaciele usłyszeli ode mnie słowa zarówno pełnej życzliwości i solidarności ze strony narodu polskiego, ale też asertywności. Nikt w Kijowie nie ma wątpliwości, że nowy polski rząd będzie pilnował zarówno - w ramach naszych możliwości - interesów ukraińskich w konflikcie z Rosją (...), a w relacjach dwustronnych będziemy pilnowali twardo polskich interesów - oświadczył.

Autostrada z Krakowca do Równego przez Lwów

Szef rządu dodał, że resort infrastruktury ma przygotować wstępną opinię dotyczącą budowy autostrady z Krakowca do Równego przez Lwów. Ukraina oferuje, by polskie firmy zajęły się budową tej autostrady, proponuje też 30-letnią koncesję.

Z kolei resorty obrony oraz aktywów państwowych mają przeanalizować ideę wspólnych działań na rzecz komercyjnej produkcji nowoczesnej amunicji. Powstać mają wspólne fabryki amunicji.

Czytaj więcej:

Konferencja prasowa Premiera Donalda Tuska:

IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej