Katastrofa Iła-76. ISW: Rosja wykorzystuje ją do destabilizowania sytuacji na Ukrainie

2024-01-25, 10:00

Katastrofa Iła-76. ISW: Rosja wykorzystuje ją do destabilizowania sytuacji na Ukrainie
ISW: Rosja wykorzystuje zestrzelenie samolotu Ił-76 do destabilizacji sytuacji na Ukrainie. Foto: Karolis Kavolelis / Shutterstock

Rosjanie wykorzystują zestrzelenie swojego transportowego samolotu wojskowego Ił-76 do podżegania sporów wśród Ukraińców i podważania w państwach Zachodu sensu dalszego udzielania Ukrainie wsparcia wojskowego - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy amerykańskiego think tanku przypomnieli, że po środowej katastrofie Iła-76 w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim, szef komisji obrony Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Andriej Kartapołow stwierdził, że Ukraińcy celowo zestrzelili samolot mając świadomość, że na jego pokładzie są ukraińscy jeńcy, których miano wymienić na jeńców rosyjskich

Think tank pisze też, że szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, przebywający w Nowym Jorku na posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ, oskarżył Ukrainę o terroryzm.

W ocenie ISW takie wypowiedzi mają na celu podżeganie wewnętrznych sporów na Ukrainie i podważanie zaufania do władz tego kraju, co wpisuje się w szereg innych działań rosyjskiej propagandy mających na celu osłabienie wizerunku Ukrainy również w oczach jej obywateli.

ISW: Rosjanie wysunęli bezpodstawne argumenty

Zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie wymiana jeńców wojennych jest drażliwym zagadnieniem, a los jeńców, co naturalne, wywołuje emocjonalne reakcje - twierdzi ISW. Dodaje, że rosyjscy urzędnicy wysunęli bezpodstawne twierdzenia, że Ukraińcy zestrzelili samolot używając amerykańskich lub niemieckich systemów rakietowych.

Najprawdopodobniej ma to na celu próbę zniechęcenia zachodnich rządów do dostarczania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej niezbędnych do dalszej obrony Ukrainy - ocenia think tank.


Posłuchaj

Ukraina chce międzynarodowego śledztwa ws katastrofy lotniczej pod Biełgorodem. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Katastrofa samolotu

W środę w obwodzie biełgorodzkim w Rosji rozbił się wojskowy Ił-76. Strona ukraińska podała, że przewoził on pociski rakietowe S-300.

Władze rosyjskie twierdzą zaś, że na pokładzie było 65 ukraińskich jeńców wojennych, a samolot zestrzelili Ukraińcy.

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) oświadczył, że władze i służby Ukrainy nie wiedzą, kto znajdował się w rozbitym w Rosji samolocie i nie zostały poinformowane – jak zazwyczaj - o możliwym transporcie jeńców do wymiany drogą powietrzną.

Ukraina i Rosja miały przeprowadzić w środę wymianę jeńców.

Czytaj także:

PAP, IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej