Aborcja i tabletka "dzień po". Sawicki: konserwatywny Sejm nie poprze ustaw, referendum zamknęłoby temat

2024-01-26, 09:09

Aborcja i tabletka "dzień po". Sawicki: konserwatywny Sejm nie poprze ustaw, referendum zamknęłoby temat
PAP/Marcin Obara. Foto: PAP/Marcin Obara

- Jeśli przedstawiciele środowisk progresywnych twierdzą, że mają poparcie 60 proc. to dlaczego boją się referendum? Jedna i druga ustawa nie przejdzie w Sejmie. Jeśli przejdą, to zawetuje je prezydent - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki. 

Do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej w sprawie aborcji. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania. Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk przyznał, że aborcja to jedna z kwestii, co do której w koalicji są "różne poglądy" i dlatego nie może być projektu rządowego.

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 kwestia aborcji nie stanowi testu dla koalicji rządowej, ale dla środowisk, które wnoszą projekt. - Sejm jest na tyle dziś konserwatywny, że liberalizacji i progresywności, którą wnoszą KO i Lewica nie poprze.  Jeśli chcemy ulżyć kobietom, to trzeba przywrócić kompromis aborcyjny. Wydaje się, że skłonny jest też do tego prezydent Andrzej Duda i pewnie poparłby stosowną ustawę - powiedział Marek Sawicki. 

Poseł PSL dodał, że następnym krokiem powinno być rozpisanie referendum w tej sprawie. - Pracuję nad projektem ustawy o dniu referendalnym. Referendum ostatecznie zamknęłoby temat - tłumaczył. 

Pigułka "dzień po"

Natomiast rząd zdecydował, że prawa farmaceutycznego zniknie przepis kwalifikujący antykoncepcję awaryjną (pigułki "dzień po") jako produkt wydawany z przepisu lekarza. Antykoncepcja ma być dostępna bez recepty po 15. roku życia. - Nie będę za tym głosował w Sejmie. Ta kwestia też jest do rozstrzygnięcia w drodze referendum. Jeśli przedstawiciele środowisk progresywnych twierdzą, że mają poparcie 60 proc., to dlaczego boją się referendum? Jedna i druga ustawa nie przejdzie w Sejmie. Jeśli przejdą, to zawetuje je prezydent - podsumował Sawicki. 

Posłuchaj

Marek Sawicki gościem Sylwii Białek (24 pytania - Rozmowa poranka) 17:53
+
Dodaj do playlisty

W projekcie ustawy aborcyjnej autorstwa KO zapisano też, że przerwanie ciąży po upływie 12 tygodnia jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a także, gdy zachodzi podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Sylwia Białek

Gość: Marek Sawicki (PSL)

Data emisji: 26.01.2024

Godzina emisji: 7.33

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej