Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych wezwie kolejnych świadków. Znamy nazwiska

Były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński i była marszałek Sejmu Elżbieta Witek będą zeznawać przed sejmową komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa (IAR).

2024-01-26, 12:23

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych wezwie kolejnych świadków. Znamy nazwiska
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych zbierze się 14 lutego. Foto: JACEK DOMINSKI/REPORTER

- Przesłuchanie byłej marszałek Sejmu i szefa PKW odbędzie się 14 lutego - poinformował Informacyjną Agencję Radiową przewodniczący komisji Dariusz Joński.

Pytania o ustawę

Marszałek Sejmu będzie pytana m.in. o ustawę dotyczącą wyborów korespondencyjnych - powiedział Dariusz Joński. - To wszystko dotyczy wyborów. Zawsze robiła to Państwowa Komisja Wyborcza, a rządzący wpadli na pomysł, żeby robiła to Poczta Polska, organ do tego nie przewidziany - wskazał. 

Jak dodał, "włos się na głowie jeży, że ktoś mógł wpaść na taki pomysł, żeby pominąć tych, którzy zawsze organizują [wybory], dzięki którym w Polsce jest demokracja, te wybory są transparentne, przejrzyste".

- Tutaj tego nie było, dlatego też pani marszałek będzie następnym świadkiem tego dnia, aby odpowiedziała na pytania dotyczące m.in. procedowania ustawy polityków PiS, którzy chcieli "na rympał" zorganizować 10 maja wybory korespondencyjne - wyjaśnił Dariusz Joński. 

REKLAMA

Kolejni świadkowie

Na 5 lutego zaplanowano przesłuchanie byłego szefa KPRM Michała Dworczyka. 20 lutego przesłuchani będą byli prezesi Poczty Polskiej - Przemysław Sypniewski i Grzegorz Kurdziel, z kolei 28 lutego - prokurator Ewa Wrzosek oraz prokurator Edyta Dudzińska.


Posłuchaj

Dariusz Joński o planach komisji śledczej ds. wyborów kopertowych (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

 

Dotychczas komisja ds. wyborów kopertowych przesłuchała sześciu świadków: epidemiologa Roberta Flisiaka, b. wicepremiera Jarosława Gowina, b. posła Porozumienia Michała Wypija, byłych wiceszefów MAP: Artura Sobonia i Tomasza Szczegielniaka i b. ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Wybory kopertowe. Artur Soboń przed komisją śledczą [TRANSMISJA]

REKLAMA

Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich

W uchwale Sejmu powołującej komisję śledczą do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego wskazano m.in. na konieczność zbadania procesów legislacyjnych podjętych przez rządzących w związku z tzw. wyborami kopertowymi, podejmowane i wydawane przez nich decyzje administracyjne, a także ustalenie, czy działania rządzących doprowadziły do "niekorzystnego rozporządzenia środkami publicznymi lub innymi, lub niekorzystnego gospodarowania mieniem Skarbu Państwa lub mieniem innych osób prawnych".

Wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja 2020 r., w czasie gdy w Polsce trwała epidemia COVID-19. Rządzący zaplanowali, że w tej sytuacji głosowanie odbędzie się wyłącznie drogą korespondencyjną. Za organizację głosowania - zgodnie z ustawą z 6 kwietnia tamtego roku o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów na prezydenta zarządzonych w 2020 r. - odpowiadał minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Ostatecznie jednak ustawa ta weszła w życie dopiero 9 maja, a wybory zostały przesunięte. Wcześniej wydrukowane zostały m.in. pakiety wyborcze; ich dostarczeniem miała się zająć Poczta Polska, posługująca się spisami wyborców pozyskanymi od władz lokalnych.

Wobec samorządowców, którzy przekazali wtedy spisy wyborców Poczcie Polskiej, składane były zawiadomienia do prokuratur, w których wskazywano na możliwe przekroczenie uprawnień przez organy wykonawcze gmin. W marcu 2022 r. Sieć Obywatelska Watchdog Polska podała, że zapadł pierwszy wyrok w jednej z rozpoczętych w ten sposób spraw - Sąd Rejonowy w Wągrowcu uznał, że wójt gminy Wapno przekroczył uprawnienia i działał bez podstawy prawnej, przekazując dane wyborców.

[ZOBACZ TAKŻE] Michał Wypij o wyborach kopertowych: nie zmieniłem poglądów, mówię to samo co wtedy

REKLAMA


PAP, IAR/ mbl, kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej