Australian Open: Jannik Sinner nowym królem Melbourne! Imponujący powrót Włocha w meczu z Miedwiediewem

2024-01-28, 13:35

Jannik Sinner wygrał z Daniiłem Miedwiediewem w finale Australian Open. Foto: PAP/EPA/MAST IRHAM

Jannik Sinner pokonał Daniiła Miedwiediewa 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3 w finale wielkoszlemowego Australian Open. Dla 22-letniego Włocha, który w starciu z rosyjskim tenisistą odrobił stratę dwóch setów, był to debiut w wielkoszlemowym finale.

Wydarzenia w Melbourne obserwuje Cezary Gurjew. Zapraszamy na relacje dziennikarza radiowej Jedynki z Australian Open 2024.

Mocny początek Miedwiediewa

Choć to Sinner rozpoczynał finałowe starcie jako faworyt, to pierwszy set zdecydowanie należał do Miedwiediewa, który pewnie wygrywał swoje gemy serwisowe (Sinner nie zdołał wywalczyć ani jednego break pointa). Rosyjski tenisista dwukrotnie przełamał Włocha, czym przypieczętował wyraźną przewagę.

Drugi set zapowiadał się jeszcze bardziej jednostronnie, bowiem Miedwiediew, który ponownie dwukrotnie zwyciężył przy podaniu Sinnera, prowadził już 5:1. 22-latek zdołał jednak wygrać dwa gemy z rzędu, jednak ostatecznie nie zdołał doprowadzić do wyrównania.

Powrót Sinnera

Najbardziej wyrównany był trzeci set. Kiedy wszystko wskazywało na to, że o losach partii rozsądzi tie-break, do ataku w dziesiątym gemie przystąpił Sinner. Włoch stanął przed pierwszą w secie szansą na przełamanie i jednocześnie wywalczył piłkę setową, którą wykorzystał, wracając do meczu.

Niemal identycznie potoczyła się czwarta partia. Obaj zawodnicy pewnie utrzymywali swoje podanie, jednak ostatecznie to Sinner z zabójczą skutecznością doprowadził do wyrównania.

W decydującym secie Sinner nie przestawał rosnąć w siłę, natomiast rosyjski tenisista coraz bardziej odczuwał trudy zarówno tego, jak i ostatnich pięciosetowych meczów. W szóstym gemie Sinner przy serwisie Miedwiediewa wyszedł na prowadzenie 40:0, po czym wykorzystał drugą szansę na przełamanie. 22-latek utrzymał koncentrację i przypieczętował swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł.

Spotkanie trwało trzy godziny i 44 minuty.

Miedwiediew w 2021 roku przegrał w finale z Serbem Novakiem Djokovicem, a rok później z Hiszpanem Rafaelem Nadalem, także po wygraniu dwóch pierwszych setów.

W czołówce światowego rankingu w poniedziałek nie nastąpią zmiany. Prowadzenie utrzyma Djoković, którego Sinner pokonał w półfinale. Drugi wciąż będzie Hiszpan Carlos Alcaraz, trzeci Miedwiediew, a czwarty Sinner.

Natomiast Hubert Hurkacz, który w ćwierćfinale uległ Miedwiediewowi, awansuje z dziewiątego na najwyższe w karierze ósme miejsce.

Wynik finału:

Jannik Sinner (Włochy, 4) - Daniił Miedwiediew (Rosja, 3) 3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3

Jak wyglądał 2023 rok w tenisie? Dziennikarze portalu PolskieRadio24.pl Bartosz Goluch i Paweł Majewski podsumowują wydarzenia ostatnich 12 miesięcy.

<<< Sport w 2023 - PIŁKA NOŻNA, SIATKÓWKA, SPORTY WALKI, LEKKOATLETYKA, KOLARSTWO, SPORTY ZIMOWE, MOTO SPORT<<<