Sztuczna inteligencja wspomoże administrację? "Usprawni działanie państwa"

2024-01-29, 16:45

Sztuczna inteligencja wspomoże administrację? "Usprawni działanie państwa"
Resort cyfryzacji powołał zespół, który określi 10 obszarów, gdzie AI ma szanse realnie usprawnić działanie państwa. Foto: Shutterstock/VesnaArt

W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół doradczy PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski, który ma pomóc w wykorzystaniu tej technologii między innymi do ulepszenia administracji publicznej, służby zdrowia czy bezpieczeństwa.

Jak podkreślił na konferencji prasowej Gawkowski, w skład zespołu "PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski" weszli specjaliści, sprawdzeni na najlepszych uczelniach i w największych firmach sektora technologicznego. Zespół będzie przygotowywał rekomendacje i dzielił się praktyczną wiedzą z administracją.

Obszary zastosowania AI

Zgodnie z informacją MC, inicjatorzy zespołu określili 10 obszarów, w których AI ma szanse realnie usprawnić działanie państwa. To zagadnienia z obszarów m.in. bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego czy wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z oceną zespołu, w obszarach tych sztuczna inteligencja może zwiększyć efektywność, eliminować bariery, czy lepiej planować. W skład zespołu weszli: Miron Mironiuk, Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach. - To są mistrzowie świata w programowaniu - oświadczył Gawkowski, zwracając uwagę, że członkowie zespołu mają doświadczenia zarówno akademickie jak i biznesowe.

Czytaj także:

Nowe pomysły

Jak mówił pomysłodawca stworzenia zespołu Miron Mironiuk, w pierwszej kolejności skupi się on na pięciu dziedzinach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja i rozwój. - W każdej z nich są dwa projekty, łącznie 10, i naszym zadaniem będzie wsparcie administracji w tych projektach - zaznaczył Mironiuk. Jak dodał, większość z tych pomysłów nie była realizowała nigdzie na świecie, i na razie sami członkowie zespołu nie wiedzą, czy dzisiejsza technologia umożliwia ich realizację. Zapewnił, że zespół będzie informować o postępach, ale także i o tym, że czegoś nie da się wdrożyć.

Są także zagrożenia

Agnieszka Mikołajczyk-Bareła podkreślała, że AI to nie tylko technologia, ale i etyka. Jej zdaniem modele powinny być bezstronne i bezpiecznie, działać zgodnie z wartościami społecznymi i transparentnie, a twórcy modeli i zbiorów danych powinni je wnikliwie analizować pod tym kątem. Zwracała też uwagę na odpowiednio wczesne przewidywanie potencjalnych nadużyć w algorytmach. Jako przykład podała udostępnienie aplikacji do klonowania głosu, którą można ją wykorzystać do wyłudzeń.

- W dłuższym okresie musimy być przygotowani na zagrożenia, których jeszcze nie znamy. Możemy próbować ulepszać narzędzia do zwalczania zagrożeń i przestępczości, ale nie chcemy blokować rozwoju technologii w Polsce. Dlatego podejście musi być ostrożne - tłumaczył Tomasz Czajka.

AI pomoże w tworzeniu prawa

Jak mówiła Kamila Staryga, w obszarze zdrowia członkowie zespołu wybrali wstępnie dwa obszary zainteresowań: budowa banku danych i diagnostyka. - Aby wykorzystać jakiekolwiek udoskonalenia, musimy mieć bezpieczny i zorganizowany bank danych - mówiła, oceniając, że przy istniejącej scentralizowanej strukturze państwowej możliwe jest bezpieczne zorganizowanie takiego banku.

Posłuchaj

W Ministerstwie Cyfryzacji powstał zespół ds. sztucznej inteligencji. Dla Polskiego Radia Dawid Grygorcewicz. (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

 

Zobacz również:

Z kolei Karol Kurach podkreślał, że AI może ułatwić proces tworzenia prawa (w zeszłym roku powstało 21 tys. stron nowego prawa). Jego zdaniem nikt nad tym nie jest w stanie zapanować, ale AI mogłoby tu pomóc, np. wyłapując absurdy w zapisach, czy analizować długoterminowe konsekwencje.

Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/PAP/akg

Polecane

Wróć do strony głównej