Wizyta króla Fryderyka X w Polsce. Sprawdzamy, jak układają się relacje gospodarcze Polski i Danii
Trzydniową wizytę w Polsce rozpoczyna dziś nowy król Danii. Będzie to pierwsza zagraniczna podróż Fryderyka X, ma mieć ona przede wszystkim wymiar gospodarczo-handlowy. Sprawdzamy, jak kształtują się stosunki gospodarcze Polski i Danii.
2024-01-31, 10:45
Dania według danych za 2021 r. była dla Polski 18 partnerem eksportowym (z udziałem 1,6 proc.) i 21 importowym (1 proc.). Polska zajmowała w 2020 r. 8 miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych w eksporcie (3,5 proc.) oraz 5 miejsce w imporcie (4,5 proc.).
Od 1999 r. utrzymuje się dodatnie dla Polski saldo wymiany handlowej, ale Dania jest jednym z trzech krajów członkowskich Unii Europejskiej (obok Hiszpanii i Belgii), z którymi Polska odnotowuje ujemne saldo handlowe artykułami rolno spożywczymi.
Największy udział w eksporcie Polski do Danii w 2021 r. miały wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 32,5 proc.), artykuły rolno-spożywcze (ok. 16,5 proc.), wyroby przemysłu chemicznego (ok. 13 proc.).
Największe wartościowo pozycje towarowe w eksporcie z Polski do Danii w 2020 r. to meble, konstrukcje i części z żeliwa lub stali, transformatory, sprzęt medyczny, leki maszyny oraz urządzenia do automatycznego przetwarzania danych.
W imporcie największą grupę stanowią artykuły rolno spożywcze (ok. 30 proc., w tym głównie świnie i mięso świń), wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 27,5 proc.) i wyroby przemysłu chemicznego (ok. 21 proc.).
REKLAMA
Inwestycje
Dania jest znaczącym inwestorem kapitałowym w Polsce. Według danych GUS łączne kapitały udziałowe duńskich inwestorów w Polsce w 2020 r. wyniosły 4101,4 mln PLN, osiągając poziom 1,9 proc. sumy skumulowanych udziałów kapitałowych kapitału zagranicznego w Polsce (łącznie 215,6 mld PLN). W 2020 r. na terenie Polski czynnie działało 716 firm z udziałem kapitału duńskiego, z czego 355 firm zatrudniało do 9 pracowników, a 361 firm 10 i więcej pracowników.
Ogółem firmy z udziałem kapitału duńskiego zatrudniały w Polsce, wg dostępnych danych z 2019 r., 61 tys. pracowników. Spośród zarejestrowanych spółek 139 zaklasyfikowano jako duże tj. takie, w których udział kapitału zagranicznego przekraczał 1 mln USD. Na koniec 2021 r. Dania znalazła się na 12 pozycji w rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce z udziałem 2,1 proc. inwestycji zagranicznych ogółem, a wartość skumulowanych inwestycji duńskich wg NBP wyniosła 5,027 mld EUR.
Dochody firm duńskich zarejestrowanych w Polsce w 2021 r. wyniosły wg NBP 446,9 mln EUR, w tym reinwestowane zyski wynosiły 275,9 mln EUR. Na liście największych inwestorów PAIH opublikowanej w kwietniu 2019 r. odnotowano inwestycje w Polsce 85 spółek zarejestrowanych w Danii.
Stan polskich bezpośrednich inwestycji w Danii pod koniec roku 2021 wyniósł wg NBP 231 mln EUR. Dochody polskich spółek zarejestrowanych w Danii wynosiły w 2021 r. 2,7 mln EUR, a reinwestowane zyski wynosiły 1,3 mln EUR. Łącznie w 2021 r. do Danii napłynął polski kapitał o wartości 11 mln EUR.
REKLAMA
Znaczącą polską bezpośrednią inwestycją w Danii było przejęcie w 2010 r. przez firmę Asseco Poland S.A., za cenę 73,7 mln DKK (ok. 40 mln PLN), pakietu 51,65 proc. udziałów firmy IT PRACTICE A/S i zmiana jej nazwy na Asseco Denmark A/S. Ze spółką Asseco Denmark są powiązane kapitałowo spółki w Danii: Peak Consulting Group i Code Connection.
Ponadto w 2001 r. firma Amica Wronki S.A. przejęła 100 proc. udziałów w kapitale duńskiej spółki GRAM DOMESTIC A/S. Spółka zajmuje się sprzętem gospodarstwa domowego. Na duńskim rynku marka ta posiada około 20 proc. udział, natomiast w całej Skandynawii jej udział wynosi ok. 10 proc. Marka Gram jest marką należącą do najbardziej renomowanych i drogich na rynku skandynawskim. Spółka AMICA Wronki S.A. wykorzystała zarówno markę Gram Domestic, jak również kanały dystrybucyjne tej firmy do wprowadzania na rynek urządzeń produkowanych przez Amicę w Polsce.
Na rynku duńskim zainwestowała także firma PGNiG SA, która swój oddział otworzyła w 2008 r. w związku z planami prowadzenia prac poszukiwawczych ropy i gazu w południowej części Jutlandii. Niestety w 2012 r. spółka wycofała się z Danii, ponieważ badania wykazały zbyt niską wartość opałową wydobywanego gazu. W 2022 roku uruchomiono Baltic Pipe. Jest to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.
Duńska gospodarka
Gospodarka duńska należy do najbardziej konkurencyjnych na świecie, w rankingu globalnej konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego WEF Global Competitiveness Index 4.0 2019 sklasyfikowana jest pod tym względem na 10 pozycji. Należy także do najbardziej innowacyjnych państw - według Global Innivation Inex 2019 sklasyfikowano ją na 7 pozycji.
REKLAMA
Jest uważana za państwo oferujące jedne z najlepszych na świecie warunków do prowadzenia działalności gospodarczej - w rankingu Banku Światowego Doing Business 2020 sklasyfikowano ją pod tym względem na czwartym miejscu na świecie i pierwszym w Europie. Jest także postrzegana jako kraj wolny od korupcji (jest notowana na 3 pozycji w rankingu Corruption Perception Index Transparency International).
Jej siła oparta jest na dużej liczbie małych i średnich firm, bardzo elastycznych w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków. Dania wykazuje stosunkowo niskie bezrobocie, najniższe, po Norwegii, wśród krajów zachodniej Europy. Dania posiada najwyższą ocenę agencji ratingowych: Moody’s AAA, S&P AAA, Fitch AAA. Dania jest jedynym krajem w UE, który jest samowystarczalny w zakresie zaopatrzenia w ropę naftową i gaz. Połowa wydobycia surowców energetycznych jest eksportowana.
PR24/IAR/PAP/mib/wmkor
REKLAMA
REKLAMA