"Wyciągniecie ręki do prezydenta". Dr Krzemiński o propozycji ministra Bodnara ws. KRS

- Tam jest prapoczątek wątpliwości dotyczących powoływania na stanowiska sędziowskie, czego nie chcą w żadne sposób zaakceptować instytucje europejskie: Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunał Sprawiedliwości UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Krzemiński z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

2024-01-31, 11:25

"Wyciągniecie ręki do prezydenta". Dr Krzemiński o propozycji ministra Bodnara ws. KRS
W grudniu ub.r. Sejm przyjął uchwałę ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Stowarzyszenia sędziowskie wydały wspólne stanowisko "w sprawie niezbędnych, pilnych działań ministra sprawiedliwości". Zawarły w nim szereg działań, które - ich zdaniem - powinien zrealizować minister sprawiedliwości Adam Bodnar. W oświadczeniu wskazano, że "Polki i Polacy chcą realnych zmian, których efektem będą sprawne, sprawiedliwe i stabilne sądy". "Są decyzje, które Minister Sprawiedliwości może podjąć już teraz i które nie wymagają zmiany ustaw" - napisali sędziowie.

KRS bez reprezentacji wybranej przez polityków

Dr Marcin Krzemiński komentował propozycje prof. Adama Bodnara ws. Krajowej Rady Sądownictwa. - Ruch prof. Bodnara polega na wyciągnięciu ręki do prezydenta, który obstanie przy tym, żeby nie podważać statusu sędziów, których powołał na wniosek politycznej KRS, w ten sposób, że wymieni się skład KRS na taki, w którym rzeczywiście sędziowie będą mieli reprezentację, ale nie będzie to reprezentacja w osobach wybranych przez polityków, tak jak to jest teraz. Dlatego też Krajowa Rada Sądownictwa nie jest uważana przez znakomitą większość konstytucjonalistów za ten organ, który jest opisany w konstytucji - przypominał gość audycji.

"Prapoczątek wątpliwości dotyczących powoływania na stanowiska sędziowskie"

- To wyciągniecie ręki do prezydenta: nie chcemy kwestionować powołań sędziowskich, ale przynajmniej zróbmy porządek z Krajową Radą Sądownictwa, która cały czas bruździ, tam jest prapoczątek wątpliwości dotyczących powoływania na stanowiska sędziowskie, czego nie chcą w żadne sposób zaakceptować instytucje europejskie - Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu i Trybunał Sprawiedliwości UE (…). Punktem wyjścia jest posprzątanie w Krajowej Radzie Sądownictwa. Prof. Bondar wyszedł z pewną inicjatywą, zobaczymy, co zrobi z tym prezydent - komentował dr Krzemiński.


Posłuchaj

Dr Marcin Krzemiński o propozycjach zmian w KRS (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, przewiduje m.in. odebranie Sejmowi kompetencji wyboru 15 członków KRS i przekazanie jej z powrotem środowiskom sędziowskim, a także organizację wyborów do KRS przez Państwową Komisję Wyborczą. Projekt został opublikowany 12 stycznia i trafił do konsultacji.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

REKLAMA

Gość: dr Marcin Krzemiński, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego

Data emisji: 31.01.2024

Godzina emisji: 9.35

PR24/ka/wmkor

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej