Procedury powoływania polskich sędziów. Jest orzeczenie TSUE
Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał za niedopuszczalne pytania sądów z Katowic i Krakowa dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Chodzi o powoływania z udziałem neo-KRS. Tym samym Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu nie podzielił opinii rzecznika generalnego z grudnia 2022 roku, który je dopuścił i oceniał ich zasadność w kontekście udziału neo-KRS - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
2024-01-09, 10:10
Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak, że pytania dwóch polskich sądów nie spełniają wymogów procedury pytań prejudycjalnych. Uchylił się od odpowiedzi, bo jego zdaniem sądy z Katowic i Krakowa poszły za daleko i ich pytania nie miały nic wspólnego z rozpatrywanymi sprawami.
Sprawy dotyczyły kredytów we frankach, natomiast sądy z Katowic i Krakowa chciały także zapytać TSUE, czy sędziowie powołani przez nową KRS mogą orzekać, czy też należy ich usunąć ze składu orzekającego. Unijny Trybunał uznał, że jakakolwiek jego odpowiedź na pytania nie miałaby znaczenia dla rozpatrywanych spraw i nie ma żadnego trybu krajowego czy środków, by zastosować w praktyce to orzeczenie. Według Trybunału bowiem prawo krajowe nie pozwala badać umocowania innych sędziów.
- To wielki dzień dla frankowiczów i dowód na nieskuteczność roszczeń banków
- Sprawa frankowiczów. Prawnik: opinia rzecznika TSUE zmienia zasady gry
- Rzecznik marszałka Sejmu: dezaktywacja kart Wąsika i Kamińskiego ma charakter zabezpieczenia
- Kary TSUE dla Polski. Sprawami ma się zająć Trybunał Konstytucyjny
- Przymusowa relokacja migrantów już raz się nie sprawdziła. KE chce jej więc dać drugą szansę...
IAR/kg
REKLAMA
REKLAMA