Prezydent Duda spotkał się z przywódcą Kenii. Wiemy, czego dotyczyły rozmowy
Prezydent Andrzej Duda jest z oficjalną wizytą w Kenii. - Mam nadzieję, że moja wizyta będzie stanowić silny impuls do rozwoju polsko-kenijskiej współpracy gospodarczej, a także w dziedzinach nauki oraz badań - powiedział Andrzej Duda po spotkaniu z kenijskim przywódcą Williamem Ruto.
2024-02-05, 10:30
Andrzej Duda podziękował za zaproszenie do Nairobi podczas pierwszej w historii wizyty polskiego prezydenta w Kenii. Zaznaczył, że "niesie ona ze sobą bardzo duży ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu krajów".
Na wspólnej konferencji prasowej Andrzej Duda mówił, że tematem rozmów była m.in. służba zdrowia. Przypomniał, że oba państwa współpracują w tym zakresie i dodał, że usługi medyczne w Kenii ciągle się rozwijają. - Mówiłem o naszych doświadczeniach, jeżeli chodzi o konstrukcję polskiego systemu ochrony zdrowia, o tym, w jaki sposób to się rozwija i jak wygląda zapewnienie powszechnego dostępu do usług zdrowotnych w Polsce. To są tematy, które są tutaj elementem bieżących działać rozwojowych - wskazał Andrzej Duda.
Globalne wyzwania dla współpracy
Rozmowy Andrzeja Dudy z Williamem Ruto dotyczyły też aktualnych wyzwań dla globalnego bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej obu państw. Wśród poruszonych tematów znalazły się także "niepokoje, które są w Afryce, także w tej jej części (wschodniej - red); sytuacje wojenne, z którymi Kenia ma czynienia w swoim sąsiedztwie".
Prezydent przekazał, że w rozmowie z prezydentem Ruto "relacjonował sytuację za wschodnią granicą Polski, wynikającą z rosyjskiej agresji na Ukrainę". Wyjaśniał też, jak dramatyczne są skutki tej wojny oraz wskazywał na jej wpływ na światowy rynek żywnościowy i energetyczny.
REKLAMA
Plany wzmocnienia relacji gospodarczych
Prezydent Kenii William Ruto powiedział z kolei, że wizyta Dudy jest szansą, która pozwoli wykorzystać długoletnią przyjaźń oraz budować silniejsze i głębsze relacje między naszymi krajami. - Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu - mówił prezydent Kenii.
Nawiązał jednocześnie do podpisanych w obecności prezydentów memorandów. Jak oznajmił, są one świadectwem kenijskiego i polskiego "zaangażowania na rzecz współpracy".
Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii. - Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości - podkreślił Ruto.
Złożenie symbolicznego wieńca, spotkania z Polonią
O 12.30 prezydenci Polski i Kenii wezmą udział w "Polsko-Kenijskim dialogu gospodarczym wysokiego szczebla". Prezydent Polski weźmie udział w ceremonii złożenia wieńca pod narodowym monumentem w parku Uhuru Gardens, a o 16.45 Andrzej Duda wraz z żoną spotka się z przedstawicielami Polonii i wręczy im odznaczenia państwowe.
REKLAMA
We wtorek prezydent Andrzej Duda będzie obserwował ćwiczenia kenijskich służb ratowniczych, między innymi strażaków, w ramach wsparcia w zakresie rozwoju służb w Kenii, a także pogłębiania relacji z tym krajem.
Wizyta polityczna
Minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka powiedziała, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kenii ma na celu zacieśnianie relacji gospodarczych i prowadzenie konsultacji politycznych. Prezydencka minister zaznaczyła w Polskim Radiu 24, że niezwykle ważne jest informowanie tamtejszych społeczeństw o sytuacji politycznej związanej z rosyjską agresją na Ukrainę.
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczyna prawie tygodniową wizytę w trzech krajach afrykańskich: Kenii, Rwandzie i Tanzanii.
Posłuchaj
Małgorzata Paprocka dodała, że w obecnej sytuacji międzynarodowej współpraca z krajami Globalnego Południa jest niezwykle potrzebna. "Dla naszej gospodarki to jest doskonały rynek zbytu. To kraje rozwijające się, potrzebujące żywności, więc komponent gospodarczy jest tu podstawowy. Ale ważny jest też ten polityczny, dotyczący polityki międzynarodowej, spójnie prowadzonej przez prezydenta. Nacisk na pokazywanie prawdy o tym, kto łamie prawo międzynarodowe, kto jest agresorem na Ukrainie i jakie mogą być dalsze konsekwencje dla pokoju światowego" - tłumaczyła prezydencka minister.
REKLAMA
W programie precydenckiej wizyty w Nairobi zaplanowano rozmowę Andrzeja Dudy oraz prezydenta Republiki Kenii Williama Samoei Ruto "w cztery oczy" i rozmowy plenarne. O 12.30 prezydenci Polski i Kenii wezmą udział w „Polsko-Kenijskim dialogu gospodarczym wysokiego szczebla”. Prezydent Polski weźmie udział w ceremonii złożenia wieńca pod narodowym monumentem w parku Uhuru Gardens, a o 16.45 Andrzej Duda wraz z małżonką spotka się z przedstawicielami Polonii i wręczy im odznaczenia państwowe.
iar/as
REKLAMA