Ekspert analizuje raport NIK ws. fuzji Orlenu z Lotosem. "Postawiono ciężkie zarzuty"
- Jednym z najważniejszych wniosków NIK jest fakt, że oddaliśmy kontrolę nad ok. 20 proc. rynku paliwowego w Polsce na rzecz zewnętrznych podmiotów. Natomiast, gdyby Saudi Aramco zdecydowało się sprzedać swoje 30 proc. udziałów w Rafinerii Gdańsk, to - jako państwo - nie mamy narzędzi, żeby to powstrzymać - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. energetycznych Robert Tomaszewski.
2024-02-05, 19:50
Orlen odpiera zarzuty Najwyżej Izby Kontroli ws. fuzji Orlenu z Lotosem. Członek zarządu Orlenu Jan Szewczak na briefingu powiedział, że kontrolerzy NIK posłużyli się błędnymi danymi i metodologią. Podkreślił, że spółka nie straciła pięciu miliardów złotych, a zyskała na tej transakcji dziewięć miliardów. Orlen ma przedstawić stosowne wyliczenia. Działanie NIK określił jako wyjątkowo nieroztropne, niewłaściwe, oraz "podrywające społeczne zaufanie do Orlenu i jego partnerów biznesowych".
"Ciężkie zarzuty"
Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że mamy do czynienia z informacjami, które już wcześniej wyciekły na rynek. - Mamy potwierdzenie tego, co już wcześniej przedostało się do opinii publicznej. Wiemy trochę więcej z jakiej metodologii korzystał NIK. Raport Izby jednoznacznie krytykuje nadzór polityczny nad transakcją. Postawiono ciężkie zarzuty pod adresem Ministerstwa Aktywów Państwowych i całego rządu, który na to się zgodził. Jednym z najważniejszych wniosków NIK jest fakt, że oddaliśmy kontrolę nad ok. 20 proc. rynku paliwowego w Polsce na rzecz zewnętrznych podmiotów. Dodatkowo rząd nie ma możliwości prawnego powstrzymania zbycia aktywów w Rafinerii Gdańsk. Gdyby Saudi Aramco zdecydowało się sprzedać swoje 30 proc. udziałów w Rafinerii, to - jako państwo - nie mamy narzędzi, żeby to powstrzymać. Może to zrobić Orlen na poziomie spółki. To pokazuje, że wystawiliśmy się na nowego rodzaju zagrożenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo paliwowe kraju - powiedział Robert Tomaszewski.
Posłuchaj
Raport NIK
Jak wskazała NIK, zbycie udziałów Rafinerii Gdańskiej na rzecz Aramco nastąpiło poniżej wartości wyceny o ok. 3,5 mld zł. Jednocześnie Aramco uzyskało bardzo mocną pozycję w Rafinerii Gdańskiej sp. z o.o., w tym prawo weta wobec kluczowych decyzji strategicznych w zakresie zarządzania spółką - zaznaczyła Izba. W jej ocenie występuje ryzyko paraliżowania działalności Rafinerii Gdańskiej w przypadku braku zgody udziałowców co do strategicznych kierunków rozwoju spółki.
REKLAMA
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Czytaj także:
- Fuzja Orlenu z Lotosem. NIK opublikowała raport. "Rażąco niska cena sprzedaży"
- NIK krytykuje fuzję Orlenu z Lotosem. Jakóbik: Rosja tylko czeka na nasze potknięcia
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Robert Tomaszewski (ekspert ds. energetycznych)
Data emisji: 5.02.2024
Godzina emisji: 15.06
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA