Jak walczyć z bezpłodnością? Wypowiedzieli się lekarze. Debata w Episkopacie Polski

Aborcja, antykoncepcja, wczesna inicjacja seksualna prowadzą często do nieodwracalnych skutków dla zdrowia kobiet. Eksperci z dziedziny medycyny, ginekologii oraz socjolodzy podczas debaty zorganizowanej w Episkopacie Polski "W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet" rozmawiali w poniedziałek, jak przeciwdziałać narastającej niepłodności czy kryzysowi demograficznemu.

2024-02-05, 18:12

Jak walczyć z bezpłodnością? Wypowiedzieli się lekarze. Debata w Episkopacie Polski
Specjaliści z dziedziny medycyny, ginekologii oraz socjolodzy podczas debaty zorganizowanej w Episkopacie Polski "W trosce o ochronę zdrowia prokreacyjnego kobiet" rozmawiali o płodności Polaków . Foto: Shutterstock/fizkes

Specjalista ginekolog-położnik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny Ewa Ślizień-Kuczapska mówiła, że obniżenie wieku inicjacji seksualnej często prowadzi do niepłodności, rozwoju wirusa HPV i nowotworów. Przestrzegała przed stosowaniem tak zwanej pigułki dzień po.

Lekarka wskazywała, że dotąd nie przeprowadzono żadnych badań medycznych dotyczących stosowania tak zwanej awaryjnej antykoncepcji przez nastolatki i młode kobiety. Zaznaczyła jednak, że jeden ze składników stosowanych w pigułce, stosowany w leczeniu mięśniaków, został wycofany z powodu bardzo poważnego zagrożenia dla wątroby, jego stosowanie groziło koniecznością przeszczepu tego organu.

Posłuchaj

Psycholog Maria Ryś zwracała uwagę na skutki, jakie niesie aborcja. Na podstawie wieloletniej praktyki podkreślała, że syndrom postaborcyjny dotyka często całą rodzinę, a terapia jest bardzo trudna (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Skutki aborcji i ryzykownych zachowań 

Ginekolog-położnik Radosław Maksym podkreślał, że promowanie ryzykownych zachowań seksualnych nastolatków ma przełożenie na epidemię chorób przenoszonych drogą płciową. - W Polsce mamy epidemię tych chorób - w ciągu trzech ostatnich lat liczba takich przypadków wzrosła wielokrotnie - wskazywał Radosław Maksym. Dodał, że na przykład zakażenie wirusa HIV wzrosło trzy i pół krotnie, podobnie jak wzrosła liczba zachorowań na chlamydię powodującą trwałą niepłodność kobiet.

Posłuchaj

Ginekolog-położnik Radosław Maksym podkreślał, że promowanie ryzykownych zachowań seksualnych nastolatków ma przełożenie na epidemię chorób przenoszonych drogą płciową (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Psycholog Maria Ryś zwracała uwagę na skutki, jakie niesie aborcja. Na podstawie wieloletniej praktyki podkreślała, że syndrom postaborcyjny dotyka często całą rodzinę, a terapia jest bardzo trudna.- To są zespoły postraumatyczne, które ujawniają się nieraz po latach, cierpią rodziny, dzieci, kobiety, które przeszły aborcję - mówiła. Jak zaznaczyła, często pacjentki oczekują od psychologa, że szybko wymażą to wydarzenie. - Tego wydarzenia nie da się wymazać, a terapia tych kobiet prowadzi przez przebaczenie, to jest bardzo trudna terapia - podkreśliła Maria Ryś.

REKLAMA

Posłuchaj

Psycholog Maria Ryś zwracała uwagę na skutki, jakie niesie aborcja. Na podstawie wieloletniej praktyki podkreślała, że syndrom postaborcyjny dotyka często całą rodzinę, a terapia jest bardzo trudna (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Zagrożenia zdrowia prokreacyjnego Polek

Uczestnicy debaty podkreślali, że finansowanie procedury in vitro, wprowadzenie do wolnej sprzedaży tabletki ellaOne bez recepty od 15. roku życia oraz legalizacja aborcji do 12. tygodnia ciąży na żądanie kobiety, prowadzą do zagrożenia zdrowia prokreacyjnego Polek i ich dzieci. Debatę zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna we współpracy z Polską Federacją Ruchów Obrony Życia.

Czytaj także:

IAR/kg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej