Sąd wpisał do KRS likwidację Radia Poznań

Sąd Rejonowy w Poznaniu wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji rozgłośni regionalnej Polskiego Radia - Radia Poznań. Poinformował o tym minister kultury i dziedzictwa narodowego jako reprezentant skarbu państwa posiadającego 100 proc. akcji. To kolejna rozgłośnia regionalna w likwidacji wpisana do KRS.

2024-02-06, 16:14

Sąd wpisał do KRS likwidację Radia Poznań
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji. Foto: Adrian Jacek/Shutterstock

Wcześniej ministerstwo poinformowało, że warszawski sąd utrzymał w mocy postanowienie referendarza sądowego o wpisaniu do KRS otwarcia likwidacji mazowieckiej rozgłośni Polskiego Radia - Radia dla Ciebie. Sąd rejestrowy uznał, że decyzja podjęta przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki, czyli ministra kultury, "była w pełni uprawniona i mieściła się w obowiązującym porządku prawnym" - napisał resort kultury na portalu X.

Radio dla Ciebie (RDC) jest regionalną rozgłośnią Polskiego Radia nadającą w Warszawie i na Mazowszu.

Minister powołał nowe rady nadzorcze

19 grudnia Sejm podjął uchwałę "w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej", wzywającą Skarb Państwa do działań naprawczych.

Dzień później resort kultury poinformował, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej SA, Polskiego Radia SA i Polskiej Agencji Prasowej SA i rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy.

REKLAMA

23 grudnia prezydent Duda poinformował, że zawetował przygotowaną przez nowy rząd ustawę budżetową, która przewidywała m.in. środki dla mediów publicznych na następny rok.

Jak uzasadnił prezydent, jego decyzja wiązała się z "rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" w mediach publicznych.

Po prezydenckim wecie szef MKiDN podjął w 27 grudnia decyzję o postawieniu TVP, Polskiego Radia i PAP w stan likwidacji.

"Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - podano w komunikacie MKiDN.

REKLAMA

Analogiczną decyzję minister kultury podjął 29 grudnia w stosunku do 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia.

Wyrok TK nie ma doniosłości prawnej

W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy Kodeksu spółek handlowych o rozwiązaniu i likwidacji spółki akcyjnej, rozumiane w ten sposób, że swoim zakresem regulacyjnym z mocy samej ustawy obejmują także jednostki publicznej rtv, są niekonstytucyjne. Ponadto TK w ogłoszonym w czwartek wyroku orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o rtv wyłączający określone zapisy Kodeksu od stosowania w odniesieniu do jednostek publicznej rtv.

MKiDN przekazało w czwartek, że wyrok TK w sprawie jednostek publicznej radiofonii i telewizji nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej