"Dynamika PKB Polski wyniesie ok. 3 proc.". Minister finansów o polskiej gospodarce
Dynamika PKB Polski w 2024 r. wyniesie ok. 3 proc., a w 2025 r. przyspieszy - ocenił minister finansów Andrzej Domański.
2024-02-07, 13:47
- Nasza gospodarka urośnie w tym roku o ok. 3 proc. i przyspieszy w 2025 - powiedział Domański na Forum Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu.
Wcześniej EY prgozowało, że Polskie PKB wzrośnie o 3,7 proc. w 2024 roku, a w kolejnych dwóch latach będzie oscylował wokół 3 proc.
Po wzroście PKB o 0,2 proc. w 2023 roku, analitycy EY przewidują, że PKB wzrośnie o 3,7 proc. w 2024 r. W kolejnych latach (w 2025 i 2026 roku), pomimo spodziewanego spadku dynamiki płac i konsumpcji, wzrost PKB będzie zbliżony do 3 proc. dzięki inwestycjom finansowanym z Krajowego Planu Odbudowy i odbiciu w popycie zagranicznym. Takie prognozy zostały zawarte w opublikowanym w piątek EY European Economic Outlook, który został przygotowany przez Zespół Analiz Ekonomicznych EY.
Prognozy PIE
Wcześniej analitycy PIE podkreślili, że polski wzrost gospodarczy zaczyna przyśpieszać po słabym 2023 r. "W bieżącym roku Polska powinna pozytywnie wyróżniać się na tle państw UE. Głównym zagrożeniem dla aktywności pozostają słabe wyniki wśród partnerów handlowych, zwłaszcza w Niemczech" - dodano.
REKLAMA
Według analityków PIE bieżący rok przyniesie "wyraźne przyśpieszenie wzrostu gospodarczego". "Spodziewamy się, że PKB powiększy się o 2,3 proc. Będzie to głównie efekt odbicia konsumpcji. Wysoki wzrost płacy minimalnej oraz waloryzacja świadczenia 500+ podniesie wydatki gospodarstw domowych. Na tym tle zdecydowanie słabiej prezentować się będą inwestycje. Zmiana perspektyw budżetowych UE zmniejszy wydatki samorządów, natomiast wpływ programów z KPO widoczny będzie raczej dopiero w 2025 r" - poinformował PIE.
- Polskie PKB w 2024 roku wzrośnie. Najnowsze prognozy EY
- Coraz gorsze wyniki przemysłu. Kiedy możemy liczyć na zmianę koniunktury? Prognozy ekspertów
- Deficyt budżetowy za 2023 rok zaskoczył. Resort finansów podał najnowsze dane
PAP/IAR/PR24.pl
REKLAMA