"Obsesja" w kinach. Piotr Gociek: ten film stawia pytania o dwoistość natury

  2024-02-09, 11:09

  "Obsesja" w kinach. Piotr Gociek: ten film stawia pytania o dwoistość natury
  "Obsesja" w oryginale nosi tytuł "May December". To najnowszy film Todda Haynesa. Foto: Gloria Sanchez Productions - Kil/Collection Christophel/East New

  - Zamiast prostych odpowiedzi mamy rzucone przed nas problemy i wyrabiamy sobie sami zdanie, będąc przy okazji konfrontowanymi z bardzo nieprzyjemnymi pytaniami - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o nowym filmie Todda Haynesa "Obsesja". - Ten film wyrzuca widza ze strefy komfortu i stawia pytania o dwoistość ludzkiej natury - dodał. 

  "Obsesja" to film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami sprzed lat. Opowiada o romansie nauczycielki z 13-letnim chłopakiem, która w więzieniu urodziła jego dziecko, a potem założyła z nim rodzinę. W filmie widzimy Natalie Portman jako młodą aktorkę, zbierającą materiały do roli w niezależnym filmie, mającej być portretem nauczycielki - granej przez Julianne Moore.

  - To bardzo mocny, bardzo mądry film, który przypomniał mi "Historię przemocy", w którym intensywne rzeczy dzieją się na zakrętach fabuły - powiedział Piotr Gociek. Jak dodał, najnowszy film Todda Haynesa "wyrzuca widza ze strefy komfortu i stawia pytania o dwoistość ludzkiej natury". - O bardzo wielu osobach można powiedzieć, że są jednocześnie i sprawcami, i ofiarami, i manipulowanymi, i manipulującymi - podkreślił. 

  - Cały niepokój, chory urok tej historii polega na tym, że zamiast prostych odpowiedzi mamy rzucone przed nas problemy i wyrabiamy sobie sami zdanie, będąc przy okazji konfrontowanymi z bardzo nieprzyjemnymi pytaniami - zaznaczył. Jak dodał, "Obsesja" stawia np. pytania o toksyczną kobiecość. 

  W rozmowie także o "Priscilli" w reż. Sofii Coppoli i serialu "Emigrantki" w reżyserii Lulu Wang.

  Więcej w nagraniu:


  Posłuchaj

  Piotr Gociek i Łukasz Adamski o najciekawszych premierach filmowych i serialowych minionego tygodnia ("Nakręceni"/ PR24) 23:53
  +
  Dodaj do playlisty

  [SŁUCHAJ TAKŻE] "Nakręceni" w archiwum podcastów Polskiego Radia: 

  ***

  Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"

  Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Adamski

  Data emisji: 8.02.2024

  Godzina emisji: 22.06


  Polskie Radio 24/ mbl

  wmkor

  Polecane

  Wróć do strony głównej