"Zamiast pomagać, rozpraszają najmłodszych". Szwecja zakazuje ekranów dla przedszkolaków i pierwszoklasistów

2024-02-10, 06:33

"Zamiast pomagać, rozpraszają najmłodszych". Szwecja zakazuje ekranów dla przedszkolaków i pierwszoklasistów
Szwecja zakazuje ekranów w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. Foto: PAP/Jan Haas

Władze Szwecji wycofują ekrany z przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych.

Państwo zdecydowało o wstrzymaniu narodowej strategii cyfrowej edukacji, tłumacząc, że zamiast pomagać, cyfrowe pomoce mogą rozpraszać najmłodszych.

Minister edukacji Szwecji - Lotta Etholm, wyjaśniała swoją decyzję badaniami naukowymi, które potwierdzają, że środowisko pozbawione ekranów - telewizorów, laptopów, czy smartfonów, stwarza dzieciom lepsze warunki do rozwijania relacji i pomaga w koncentracji.

"Należy zachować zdrowy rozsądek i równowagę"

Posłuchaj

Szwecja zakazuje ekranów w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Prof. Agnieszka Olechowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej zapewniała na antenie Polskiego Radia 24, że nauka z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych może przynieść wiele dobrego, o ile będą one wykorzystywane mądrze.

- We wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek i równowagę - powiedziała prof. Olechowska, dodając, że jako logopeda i pedagog specjalny sama często korzysta z technologii asystujących w pracy z dziećmi z niepełnosprawnościami lub z osobami z problemami w komunikacji za pomocą mowy i jest to nieoceniona pomoc rozwojowa i edukacyjna.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny korzystać z ekranów nie dłużej niż przez godzinę dziennie.

Czytaj też: 

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: