Początek chińskiego Nowego Roku. Sinolog: smok to symbol mocy, władzy, szczęścia i pomyślności
1 stycznia w Chińskiej Republice Ludowej rok 2024 powitano fajerwerkami, jednak obchody tradycyjnego chińskiego Nowego Roku wypadają w sobotę, 10 lutego. To oznacza koniec Roku Wodnego Królika i początek Roku Drewnianego Smoka. Fakty i mity związane z tym wydarzeniem przybliżyła dla portalu PolskieRadio24.pl sinolog Beata Kołodziej.
2024-02-10, 17:33
Beata Kołodziej wskazała, że "ten miniony rok - Rok Wodnego Królika był bardziej spokojny i harmonijny". - Natomiast Rok Drewnianego Smoka jest zupełnie inny, ponieważ ogólnie drewno symbolizuje zmiany i rozwój - drzewo cały czas rośnie i rozwija się - zaznaczyła.
- Z kolei smok jest symbolem mocy, władzy, szczęścia i pomyślności i wbrew pozorom on nie jest żadnym złym i negatywnym znakiem zodiaku. Jest bardzo pozytywnym zwierzęciem, które otacza swoją opieką osoby słabsze albo w ubóstwie - powiedziała sinolog.
"Dobry rok na ryzykowne zmiany"
Podkreśliła, że "według legend smoki opiekowały się właśnie osobami z niższych sfer społecznych". - Rok Drewnianego Smoka oznacza dla nas wiele rzeczy, on nam przyniesie dużo energii, my będziemy mieli siłę do podejmowania nowych wyzwań, pojawią się nowe możliwości, które będziemy chcieli wykorzystać - mówiła.
- Jest to ogólnie dobry rok na ryzykowne zmiany, które mogą nam się wydawać na początku złe albo bardzo niekorzystne, ale z czasem się okaże, że są dla nas naprawdę dobre w takiej dłuższej perspektywie - zaznaczyła Beata Kołodziej.
REKLAMA
Dwanaście znaków zodiaku i pięć elementów
Wskazała, że "zdecydowanie nie będzie to rok dobry dla osób, które boją się podejmować ryzyko i osób, które lubią mieć wszystko ułożone harmonijnie tak jak właśnie dla tego zeszłorocznego królika, smok jest raczej dynamiczny".
Beata Kołodziej zwróciła również uwagę na fakt, że chiński zodiak ma dwanaście znaków i są to następujące zwierzęta:
- szczur nazywany też myszą
- wół lub bawół
- tygrys
- królik
- smok
- wąż
- koń
- koza albo inaczej owca
- małpa
- kogut
- pies
- świnia
Sinolog dodała, że oprócz tych 12 znaków zodiaków często pomija się pięć elementów, które również są bardzo istotne, te pięć elementów to:
- drewno
- ogień
- ziemia
- metal
- woda
- Cały cykl tych dwunastu znaków zodiaku i pięciu elementów ma sześćdziesiąt kombinacji, więc ostatni Rok Drewnianego Smoka wypadł w 1964 roku - wyjaśniła.
REKLAMA
"Świętowanie jest podobne do naszej Wigilii"
Beata Kołodziej powiedziała, że świętowanie jest bardzo podobne do naszej Wigilii i naszego Nowego Roku. - Wigilia chińskiego Nowego Roku, czyli to, co działo się wczoraj wieczorem, polega na tym, że rodziny się spotykają tak jak podczas naszej polskiej Wigilii, przygotowują wspólnie potrawy, sprzątają, dekorują domy. Też tradycyjnym zwyczajem jest to, że rodziny lepią razem pierogi, które potem wspólnie spożywają, co ma przynieść szczęście - mówiła.
- Dzieci od tzw. starszyzny dostają czerwone koperty, a o północy jest pokaz fajerwerków, chociaż w tym roku większości miast odbyły się pokazy dronów. Ze względów ekonomicznych czy środowiskowych. Chiny chcą pokazać w tym wypadku, że są oczywiście proekologiczne - podkreśliła sinolog.
- Chińskie zamiary i ambicje w drugą rocznicę deklaracji Putin - Xi
- Świat oczami Chin. Wielki marsz ku zmianie porządku świata
Natalia Wierzbicka, portal PolskieRadio24.pl
REKLAMA
wmkor
REKLAMA