Izrael uderzył na południu Strefy Gazy. Palestyńczycy mówią o dziesiątkach ofiar

2024-02-12, 03:31

Izrael uderzył na południu Strefy Gazy. Palestyńczycy mówią o dziesiątkach ofiar
Izrael zaatakował w nocy z niedzieli na poniedziałek cele na południu Strefy Gazy. Foto: MOHAMMED ABED/AFP/East News

Armia izraelska poinformował, że w nocy z niedzieli na poniedziałek dokonała "serii uderzeń na obiekty terrorystów" w południowej części Strefy Gazy, które "zostały już zakończone" Nie podano bliższych szczegółów. Jak podał resort zdrowia Strefy Gazy, w nocnych nalotach na Rafah zginęły co najmniej 52 osoby.

Jak informuje Reuter, armia izraelska podała jednak, że wśród atakowanych celów był "rejon Szabury", która jest dzielnicą Rafah. 

Według ministerstwa zdrowia rządzącego w Gazie Hamasu seria izraelskich ataków lotniczych na Rafah, miasto leżące przy granicy z Egiptem i zapełnione ok. 1,4 mln uchodźców, spowodowała co najmniej 52 ofiary śmiertelne. Zniszczonych zostało 14 domów i 3 meczety.

Szef izraelskiego rządu mówił wcześniej amerykańskiej telewizji ABC News, że operacja w Rafah będzie kontynuowana do czasu wyeliminowania Hamasu. Zaznaczył jednocześnie, że Izrael zapewni "bezpieczne przejście" cywilom pragnącym opuścić kraj.

Ostrzeżenia wobec Netanjahu

Przed atakiem na przepełnione ok. 1,4 mln uchodźcami Rafah ostrzegał Izrael m. in. prezydent USA Joe Biden, rząd Egiptu i organizacje dostarczające pomoc humanitarną ludności Gazy.

Hamas oświadczył, że izraelska ofensywa lądowa na Rafah oznaczałaby "wysadzenie w powietrze" negocjacji dotyczących wymiany zakładników. - Każdy atak na Rafah storpedowałby negocjacje w sprawie wymiany - powiedział agencji AFP jeden z przywódców Hamasu, pod warunkiem zachowania anonimowości.

Ostatnie schronienie Palestyńczyków

W ocenie organizacji humanitarnych, atak na Rafah byłby katastrofalny w skutkach. Miasto położone na granicy z Egiptem, w południowej części Strefy Gazy, jest ostatnim schronieniem dla Palestyńczyków uciekających przed bombardowaniami i atakami Izraela. Szacuje się, że przebywa tam około 1,4 miliona Palestyńczyków, czyli ponad połowa ludności Strefy Gazy.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Odcinek "Podcastu: świat" autorstwa korespondenta Polskiego Radia Wojciecha Cegielskiego poświęcony atakowi Hamasu na Izrael i wojnie w Strefie Gazy

PAP, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej