Obniżona stawka VAT na usługi kosmetyczne. W Polsce będzie jak w Irlandii

2024-02-13, 09:27

Obniżona stawka VAT na usługi kosmetyczne. W Polsce będzie jak w Irlandii
30 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział, że pierwszego kwietnia 2024 r. wejdzie decyzja w sprawie obniżonego podatku VAT dla tzw. branży beauty. W tym sektorze zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób. Foto: Rawpixel.com/Shutterstock

W Polsce na usługi kosmetyczne będzie stosowana najwyższa z obniżonych stawek VAT, czyli 8 proc. Zakres stosowania tej stawki będzie taki jak w Irlandii, która jako jedyna w UE ma obniżoną stawkę VAT na usługi kosmetyczne - poinformował resort finansów.

"Przewiduje się, że zakres stosowania stawki obniżonej dla usług kosmetycznych będzie taki sam jak w Irlandii, również - podobnie jak w przypadku Irlandii - stosowana będzie najwyższa z funkcjonujących w kraju stawek obniżonych (w Polsce 8 proc.). Zakładamy, że takie podejście, zgodne z ideą, która przyświecała Komisji Europejskiej, gdy przedstawiała kilka lat temu projekt legislacyjny unijnej reformy stawek VAT, będzie dla niej akceptowalne" - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Państwa zyskały "pewną elastyczność"

Resort wyjaśnił, że załącznik III do dyrektywy VAT, wymieniający towary i usługi, które mogą być objęte stawkami obniżonymi, nie wymienia usług kosmetycznych. Dodał jednak, że stawkę preferencyjną w tym zakresie stosuje Irlandia. Zwrócił też uwagę, że po unijnej reformie VAT z 2022 r. państwa członkowskie na podstawie dyrektywy zyskały "pewną elastyczność" w stosowaniu stawek obniżonych przez państwa członkowskie UE.

"Dyrektywa ta umożliwiła, zgodnie z zasadą równego traktowania wyrażoną wprost w preambule dyrektywy wprowadzającej ww. reformę, wszystkim państwom członkowskim stosowanie niższych stawek do takich samych towarów i usług, do których niższe stawki miały zastosowanie w innych państwach członkowskich i na takich samych warunkach - wyjaśnił resort finansów.

100 tys. osób w branży

30 stycznia premier Donald Tusk zapowiedział, że pierwszego kwietnia 2024 r. wejdzie decyzja w sprawie obniżonego podatku VAT dla tzw. branży beauty.

Premier przypomniał, że obniżenie podatku VAT na usługi branży kosmetycznej, było jego zobowiązaniem w kampanii wyborczej. Powiedział także, że w tym sektorze zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób.

Obecnie stawka VAT na usługi kosmetyczne wynosi 23 proc.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej