Od dziś można rozliczać PIT. Łatwo to zrobić przez internet

2024-02-14, 23:20

Od dziś można rozliczać PIT. Łatwo to zrobić przez internet
Choć PIT będzie można przesłać w wersji papierowej, to KAS apeluje, aby jak najwięcej osób skorzystało z możliwości złożenia deklaracji podatkowych drogą elektroniczną poprzez system Twój e-PIT. Foto: Shutterstock/Bizon 101

Od czwartku 15 lutego będzie można rozliczać się z fiskusem z podatku zapłaconego w 2023 roku. Podobnie jak w ubiegłych latach, PIT będzie można przesłać drogą elektroniczną, choć nadal można wysłać zeznanie podatkowe w wersji papierowej.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda powiedział, że z możliwości rozliczania się z fiskusem przez internet korzysta zdecydowana większość podatników.

Fiskus przyjmuje płatności BLIK

Marcin Łoboda zapowiedział, że elektroniczne sposoby rozliczania się z urzędem podatkowym będą rozwijane. Od przyszłego roku podatnicy powinni mieć możliwość załatwiania spraw podatkowych za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony.

Posłuchaj

Od jutra będzie można rozliczać się z fiskusem (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Planowane jest też umożliwienie płacenia za pomocą kart debetowych i kredytowych. Od ubiegłego roku fiskus przyjmuje też płatności BLIK-iem.

W tym roku usługa e-PIT po raz pierwszy będzie dostępna także dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Z podatku zapłaconego w 2023 roku można rozliczać się z fiskusem do końca kwietnia. Jeśli ktoś w tym terminie nie wyśle zeznania podatkowego, wstępnie wypełnione zeznanie w usłudze e-PIT zostanie automatycznie zaakceptowane.

Posłuchaj

Od jutra będzie można rozliczać się z fiskusem (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Szybszy zwrot nadpłaconego podatku

Marcin Łoboda zaapelował, aby jak najwięcej osób skorzystało z możliwości złożenia deklaracji podatkowych drogą elektroniczną poprzez system Twój e-PIT. Przypomniał, że w ubiegłym roku poprzez ten system złożono niemal 12 mln deklaracji, co stanowiło w sumie 96 proc. wszystkich, które trafiły do urzędów podatkowych. Dodał, że złożenie deklaracji drogą elektroniczną gwarantuje szybszy zwrot nadpłaconego podatku.

Wyjaśnił, że w przypadku złożenia PIT-u drogą elektroniczną zwrot podatku nastąpi w ciągu 45 dni. W ubiegłym roku nadpłaty były zwracane średnio w ciągu 12 dni. Przypomniał, że w złożenie PIT-u w formie papierowej gwarantuje zwrot nadpłaconych zaliczek w ciągu trzech miesięcy.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej