Pakt migracyjny zatwierdzony przez komisję PE. Kolejny krok najpóźniej w kwietniu

Komisja swobód obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Parlamentu Europejskiego dała zielone światło dla zatwierdzenia paktu migracyjnego. To kolejny etap w procedurze akceptacji ustaleń negocjatorów unijnych instytucji z 20 grudnia. Kolejnym będzie głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, co ma nastąpić wiosną, najpóźniej w kwietniu.

2024-02-14, 18:02

Pakt migracyjny zatwierdzony przez komisję PE. Kolejny krok najpóźniej w kwietniu
Kluczowym elementem paktu jest reguła obowiązkowej solidarności przewidująca przyjmowanie migrantów. Foto: Shutterstock/Alessio Tricani

Kluczowym elementem paktu jest reguła obowiązkowej solidarności przewidująca przyjmowanie migrantów. Relokację można zastąpić opłatą finansową w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Te regulacje zaczną obowiązywać dopiero w 2026 roku.

Polska przeciwko paktowi

W ubiegłym tygodniu pakt zaakceptowali ambasadorowie unijnych krajów. Polska, tak jak zapowiadała, była przeciwko.

Władze w Warszawie poinformowały, że nie mogły uczestniczyć w pracach nad paktem, bo został on przyjęty tydzień po zaprzysiężeniu obecnego rządu, a rezultat prac prowadzonych przez poprzedni rząd jest - jak napisało w oświadczeniu MSWiA - dalece niewystarczający.

Sztucznie wygenerowane szlaki migracyjne 

Polska argumentuje, że rozwiązania w pakcie nie wychodzą w odpowiedni sposób naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją, a tym samym będących pod stałą i silną presją w ramach sztucznie wygenerowanych szlaków migracyjnych.

REKLAMA

Ponadto Polska argumentuje, że pakt migracyjny nie zapewnia równowagi między odpowiedzialnością a solidarnością, więc potencjalnie może stanowić w przyszłości pole sporu między unijnymi instytucjami i państwami członkowskimi.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej