Orlen i Hitachi chcą razem pracować nad reaktorem SMR. To ułatwi jego budowę w Polsce
Orlen Synthos Green Energy i lokalny oddział koncernu Hitachi będą współpracować przy projekcie budowy reaktorów jądrowych BWRX-300. Obie firmy poinformowały w czwartek o podpisaniu memorandum o współpracy w obszarach m.in. IT i inżynierii oprogramowania.
2024-02-15, 16:00
Na mocy podpisanego memorandum bezpośrednia współpraca OSGE z Grupą Hitachi będzie dotyczyć zakresu poza nuklearnego i ma obejmować między innymi najnowszej generacji produkty i systemy dla energetyki wytwórczej, rozwiązania i usługi IT, w tym systemy typu EAM (zarządzanie majątkiem organizacji), systemy i usługi cyberbezpieczeństwa oraz usługi inżynierii oprogramowania.
Jak przypomniało Hitachi, firma jest obecna w Polsce od wielu lat, ma lokalne fabryki oraz centra badawczo-rozwojowe zatrudniające wyspecjalizowaną kadrę liczącą kilka tysięcy pracowników, zrealizowała inwestycje zarówno w obszarze energetyki wytwórczej, jak i w sieciach przesyłowych i dystrybucyjnych.
Nowego typu reaktory
-Współpraca z OSGE ma strategiczne znaczenie dla całej Grupy Hitachi. (...) Chcemy wykorzystać nie tylko nasze globalne doświadczenia z zakresu energetyki jądrowej, ale również naszą lokalną obecność oraz lata doświadczeń w zakresie cyfryzacji i przesyłu energii – powiedział Dyrektor Generalny Hitachi Europe na Polskę, Austrię i Europę Centralno-Wschodnią Tadeusz Woszczyński.
Wywodzący się z Japonii koncern jest współwłaścicielem, razem z amerykańskim GE, firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) - dostawcy technologii BWRX-300. OSGE planuje budowę szeregu takich reaktorów.
REKLAMA
Jak podkreśla OSGE, spółka dąży do maksymalizacji lokalnego wkładu w projekcie i wspólnie z GEH szacuje, że ponad połowa wydatków inwestycyjnych na budowę BWRX-300 może zostać wydatkowana w Polsce.
- Współpraca z Hitachi jest czymś naturalnym. Jestem przekonany, że potencjał jednej z największych firm na świecie w połączeniu z doświadczeniem 6000 pracowników Hitachi w Polsce będzie stanowić ważne wsparcie dla ambitnego projektu budowy małych reaktorów modułowych w naszym kraju – powiedział prezes OSGE Rafał Kasprów.
Czym są reaktory modułowe typu SMR?
BWRX-300 należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington.
Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady. OSGE to spółka, w której po połowie udziałów mają Orlen oraz prywatny chemiczny koncern Synthos, należący do Michała Sołowowa.
REKLAMA
W grudniu 2023 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzje zasadnicze dla realizacji inwestycji w sześciu lokalizacjach: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Monowskie, Dąbrowa Górnicza, Kraków – Nowa Huta i Stalowa Wola – Tarnobrzeg. 2 lutego tego roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał pierwsze w Polsce postanowienie określające zakres raportu środowiskowego dla projektu w Stawach Monowskich.
PR24/PAP/sw
REKLAMA