W Polsce ubywa ptaków. Co to oznacza? Ekspert wyjaśnia
Między 1980 a 2016 rokiem liczebność ptaków w Europie zmniejszyła się o około jedną czwartą, spada również populacja tych zwierząt w Polsce. - To alarmujący sygnał dla nas wszystkich - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
2024-02-16, 19:34
- To, że spada liczebność ptaków, pszczół, czy innych zwierząt, wpływa także na nas - powiedziała w Polskim Radiu 24 Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Podkreśliła, że najtrudniej mają ptaki mieszkające na wsi, co jest związane ze zmianą sposobu gospodarowania. - To już nie pojedyncze pola poprzedzielane miedzami, z charakterystycznymi remizami śródpolnymi, czyli kępami drzew, czy krzewów, tylko wielkie monokultury, w Polsce najczęściej rzepaku lub kukurydzy, które nie dają ptakom pełnego schronienia, są mniej zasobne w ziarna oraz są często traktowane substancjami biobójczymi mającymi zmniejszyć liczbę szkodników, a tym samym - pożywienia dla ptaków - wskazała.
- Zdarza się, że ptaki mają mniej lęgów lub w ogóle od nich odstępują, wiedząc, że nie ma odpowiedniej bazy pokarmowej by wykarmić kolejne pokolenia - dodała Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
W rozmowie także o wyzwaniach stawianych ptakom miejskim przez człowieka oraz o wpływie zmian klimatu na liczebność ptactwa, a także o konsekwencjach tego dla człowieka.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
W audycji także "Ekoserwis", czyli przegląd najważniejszych wydarzeń związanych z ekologią.
Czytaj także:
- Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?
- Łowczy Krajowy Eugeniusz Grzeszczak wezwany do złożenia wyjaśnień. Chodzi o nagranie z Możdżonkiem
***
Audycja: "Zmiana klimatu"
REKLAMA
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Monika Klimowicz-Kominowska (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA