Białoruska noblistka ostrzega przed Putinem. "Jest w stanie wciągnąć świat w wojnę"

2024-02-19, 04:43

Białoruska noblistka ostrzega przed Putinem. "Jest w stanie wciągnąć świat w wojnę"
Swietłana Aleksiejewicz przestrzega świat przed Putinem. Foto: MAREK LASYK/REPORTER/ PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz wyraziła nadzieję, że "po zabójstwie Aleksija Nawalnego świat zrozumie, że Władimir Putin, podobnie jak Hitler, jest w stanie wciągnąć świat w wojnę światową".

W rozmowie z białoruskim portalem "Nasza Niwa" laureatka literackiej nagrody Nobla podkreśliła, że "musimy pomóc Ukrainie tak bardzo, jak to możliwe, inaczej będziemy musieli zapłacić wyższą cenę". - Nowy Hitler z nową technologią będzie bardziej przerażający niż to, co znamy z historii - zaznacza.

Pisarka dodała, że Władimir Putin "jest okrutny". - Jest kagiebistą, a nie politykiem. Dlatego można po nim spodziewać się wszystkiego - zaznacza. 

Białoruś na progu wojny domowej? Noblistka ostrzega przed Łukaszenką

Swiatłana Aleksijewicz wyraziła opinię, że Białoruś jest na progu wojny domowej. - Rząd zrobił wiele, aby podzielić naród - powiedziała noblistka podkreślając, że w kraju jest prawie dwa tysiące więźniów politycznych.

- Nasi przywódcy są w więzieniu. Być może ktoś z nich siedzi teraz w karcerze. Brak jest informacji od Maszy Kolesnikowej i Wiktara Babaryki. O Nikołaju Statkiewiczu nic nie wiemy. Okazuje się, że władza może zrobić wszystko i świat będzie bezradny - mówiła Swiatłana Aleksijewicz.

Według oficjalnej wersji rosyjskiej służby więziennictwa, lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zmarł w piątek na terenie kolonii karnej w miejscowości Charp na dalekiej północy Rosji. Aleksiej Nawalny od 3 lat przebywał w kolonii karnej, przy czym od pół roku na Syberii, skazany na 19 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego gen. Bogusław Pacek gościem Polskiego Radia: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej