"NYT" dotarł do ostatnich listów Nawalnego. Wiemy, czym opozycjonista był bardzo zaniepokojony

2024-02-20, 18:46

"NYT" dotarł do ostatnich listów Nawalnego. Wiemy, czym opozycjonista był bardzo zaniepokojony
Nawalny był zaniepokojony ewentualnym powrotem Trumpa do władzy.Foto: Gregory Stein/Evan El-Amin/ Shutterstock

W swoich ostatnich listach Aleksiej Nawalny nazwał program Donalda Trumpa na drugą kadencję "naprawdę przerażającym". Fragmenty korespondencji rosyjskiego opozycjonisty z okresu poprzedzającego jego śmierć opublikował amerykański dziennik "New York Times".

Choć Aleksiej Nawalny spędził kilka ostatnich lat swego życia w koloniach karnych, utrzymywał kontakt ze światem zewnętrznym. Listy z ostatnich miesięcy jego życia, uzyskane przez "New York Times", świadczą o tym, że śledził bieżące wydarzenia - w tym w Stanach Zjednoczonych.

Program Donalda Trumpa

W liście do swego przyjaciela, fotografa Jewgienija Feldmana, Nawalny napisał, że program wyborczy byłego prezydenta USA Donalda Trumpa wygląda przerażająco. Wyraził obawę, że jeśli Joe Biden podupadnie na zdrowiu, to Trump ponownie zostanie prezydentem. "Czy ta oczywista rzecz nie niepokoi demokratów?" - pytał rosyjski opozycjonista.

Zaniepokojenie powrotem Trumpa do władzy Nawalny wyraził także w innym liście do Feldmana, wysłanym w grudniu ubiegłego roku.

Posłuchaj

Aleksiej Nawalny był zaniepokojony ewentualnym powrotem Trumpa do władzy (IAR/Marek Wałkuski) 0:45
+
Dodaj do playlisty

"New York Times" pisze też o liście Aleksieja Nawalnego, który dziennikarz Siergiej Parchomienko otrzymał od niego 13 lutego, na kilka dni przed informacją o śmierci polityka. Nawalny pisał w nim o literaturze i ujawnił, że w nowym obozie miał dostęp tylko do klasyków.

Donald Trump nie wspomniał o Aleksieju Nawalnym przez kilka dni po jego śmierci. Gdy w końcu wypowiedział się w mediach społecznościowych, nie skrytykował Putina i nie uczcił pamięci rosyjskiego opozycjonisty, tylko zaatakował swoich przeciwników politycznych.

Czytaj także:

IAR/Marek Wałkuski/jb

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej