Protest rolników. Rząd będzie negocjował. Kołodziejczak: takich rozmów nie było od 30 lat

2024-02-21, 11:09

Protest rolników. Rząd będzie negocjował. Kołodziejczak: takich rozmów nie było od 30 lat
M. Kołodziejczak: w poniedziałek rozpoczynamy rozmowy z rolnikami. Foto: Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER

Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak powiedział Polskiemu Radiu, że w poniedziałek rozpoczną się negocjacje z rolnikami. Dodał, że obecnie są ustalane szczegóły. Michał Kołodziejczak dodał, że jeżeli dojdzie do tych negocjacji, to będą to rozmowy, jakich w kwestii rolnictwa nie było w Polsce od 30 lat.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że celem resortu jest wypracowanie porozumienia z rolnikami. - Ustanowienie pewnej mapy drogowej, czasu na rozwiązanie kolejnych problemów, bo to nie jest działanie polityczne, to jest działanie strategiczne, które musi przełożyć się na to, żeby takich problemów nie było za dwa miesiące - stwierdził Kołodziejczak.

Wiceminister dodał, że rolnicy wskażą swoich przedstawicieli, którzy wezmą udział w negocjacjach z rządem. Zadeklarował, że na pewno nie będą to związkowcy, którzy realizują dziś cele partii politycznej. Michał Kołodziejczak powiedział, że do końca tygodnia wskaże miejsce, w którym odbędą się te negocjacje. Dodał, że dziś będzie rozmawiał na ten temat z ministrem kultury, by jak stwierdził: "miejsce miało odpowiednią rangę do problemów".

Postulaty protestujących rolników

Rozmowy prowadzone są od wczoraj, resort zbiera w tej chwili postulaty protestujących. Najprawdopodobniej w poniedziałek ruszą oficjalne negocjacje - dzień przed planowanym masowym protestem rolników w Warszawie.

Rolnicy domagają się ograniczenia importu ukraińskich towarów do Polski oraz odejścia od części zmian w rolnictwie związanych z "Zielonym Ładem", zapowiedzianych przez instytucje unijne.

Według polskich władz w jednej i drugiej sprawie prowadzone są rozmowy na szczeblu unijnym, równocześnie jednak Ministerstwo Rolnictwa nie wyklucza wprowadzenia pewnych rozwiązań na własną rękę, w tym ograniczeń w imporcie ukraińskich towarów. Jakie produkty znajdą się na tej liście ograniczeń i jakich jeszcze działań oczekują rolnicy? To ma być omawiane na roboczych spotkaniach.

Rozmowy rządu z Ukraińcami

Równolegle minister rolnictwa Czesław Siekierski ma dziś rozmawiać ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim. Przedstawiciele resortu oczekują od strony ukraińskiej, że będzie gotowa do współpracy przy unormowaniu kwestii importu ukraińskich towarów do Polski. Jeśli do porozumienia nie dojdzie, Warszawa może wprowadzić ograniczenia jednostronnie.

Władze w Kijowie do protestów rolników w Polsce odnosiły się krytycznie, szczególnie do blokad organizowanych na polsko-ukraińskiej granicy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że protesty "nie dotyczą zboża, ale polityki". - Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej pokazuje erozję solidarności - dodał ukraiński przywódca.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod koniec tego tygodnia ma dodatkowo opublikować listę polskich firm, który sprowadzały do kraju ukraińskie zboże - poinformował o tym we wtorek na antenie radiowej Jedynki wiceszef resortu Michał Kołodziejczak.

Posłuchaj

M. Kołodziejczak: w poniedziałek rozpoczynamy rozmowy z rolnikami (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR/mpkor

Polecane

Wróć do strony głównej