Rosjanie zdobyli Awdijiwkę. Szef NATO: sytuacja na froncie jest niezwykle trudna

2024-02-21, 21:02

Rosjanie zdobyli Awdijiwkę. Szef NATO: sytuacja na froncie jest niezwykle trudna
Stoltenberg: wycofanie się Ukrainy z Awdijiwki pokazuje, że sytuacja na froncie jest niezwykle trudna. Foto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

- Wycofanie się Ukrainy z Awdijiwki pokazuje, że sytuacja na froncie jest niezwykle trudna, jednak Ukraińcy wielokrotnie przekraczali oczekiwania - oświadczył szef NATO Jens Stoltenberg. Podkreślił, że Sojusz nadal stoi po stronie Ukrainy.

Stoltenberg wygłosił te słowa na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli z premierem Gruzji Iraklim Kobachidze.

- Gruzja jest bliskim partnerem NATO i w pełni popieramy jej suwerenność i integralność terytorialną. NATO w dalszym ciągu wzywa Rosję do wycofania się z uznania terytoriów Gruzji za niepodległe państwa. Wszelkie - wysuwane ze strony Rosji - groźby aneksji okupowanych regionów Gruzji są niedopuszczalne - powiedział szef NATO. Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej. Oba separatystyczne, wspierane przez Moskwę terytoria leżą w międzynarodowo uznanych granicach Gruzji, ale nie są kontrolowane przez władze w Tbilisi.

Stoltenberg przypomniał, że w tym tygodniu przypada druga rocznica inwazji Rosji na Ukrainę- Tylko w ciągu ostatnich kilku dni członkowie Sojuszu ogłosili nowe pakiety wsparcia wojskowego o wartości miliardów euro, w tym jeśli chodzi o obronę przeciwlotniczą, amunicję artyleryjską i sprzęt dla F-16. Partnerzy NATO również odgrywają kluczową rolę i cieszę się, że Gruzja zapewnia pomoc humanitarną i finansową oraz przyjmuje tysiące ukraińskich uchodźców - podkreślił.

Wojna w Ukrainie. Zagrożone bezpieczeństwo żywnościowe

Zdaniem Stoltenberga wojna Rosji przeciw Ukrainie stwarza poważne ryzyko dla wolności żeglugi. - Ma to również wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe na całym świecie. Dlatego z radością przyjmuję wysiłki sojuszników zmierzające do rozminowania Morza Czarnego, czyniąc je bezpieczniejszym dla żeglugi i handlu - powiedział.

Podczas spotkania z Kobachindze omówiono także partnerstwo pomiędzy NATO a Gruzją oraz sposoby jego dalszego rozwoju.

- Z zadowoleniem przyjmuję postęp w takich obszarach jak zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo cybernetyczne, inżynieria wojskowa i bezpieczna komunikacja. Gratuluję również uzyskania statusu państwa kandydującego przy Unii Europejskiej. Teraz ważne jest, aby Gruzja kontynuowała i intensyfikowała reformy krajowe oraz stała na straży wartości demokratycznych. Chcemy, aby Gruzja podążała we właściwym kierunku. W stronę większej demokracji i dobrobytu. W stronę pełnego członkostwa w rodzinie euroatlantyckiej. NATO będzie w dalszym ciągu stać u waszego boku, gdy będziecie pracować nad realizacją tych aspiracji - podsumował Stoltenberg.

Czytaj także:

dn/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej