W piątek pochmurno i deszczowo, ale dość ciepło. Sprawdź prognozę i ostrzeżenia IMGW
Jak informuje synoptyk IMGW Ewa Łapińska, w piątek główna strefa opadów deszczu skupi się na wschodniej połowie Polski, przede wszystkim na wschód od Opolszczyzny, Łodzi i Olsztyna. Nadal będzie dość ciepło, z najwyższą temperaturą na południowym wschodzie, do 10-11 stopni Celsjusza.
2024-02-23, 07:09
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej Europa jest w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami w rejonie Morza Norweskiego. Jedynie wschodnie i południowe krańce kontynentu są w zasięgu wyżów. Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego, w strefie układów frontów atmosferycznych. Napływa cieplejsze powietrze polarne morskie, za frontem chłodnym będzie nieco chłodniejsze. Ciśnienie rośnie.
Pogoda na piątek. Pochmurno i deszczowo
W piątek zachmurzenie duże. W piątek więcej przejaśnień zapowiada się na północnym zachodzie. - Tam raczej nie powinno padać - zapowiedziała Ewa Łapińska, synoptyk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
W centrum, na wschodzie i południu okresami opady deszczu. Wysoko w górach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na szczytach Tatr miejscami o około 8 cm.
Temperatura maksymalna wyniesie od 7-8 stopni Celsjusza na północy kraju do 10-11 stopni Celsjusza na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, początkowo w Bieszczadach spodziewane są jego porywy do 80 km/h, nad morzem w porywach do 55 km/h. Powieje z południowego zachodu i południa. Wysoko górach wiatr w porywach do 100 km/h i tam miejscami możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.
REKLAMA
W piątek w Warszawie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 9 st.C. Wiatr słaby, południowo-zachodni, pod wieczór zmienny. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 988 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.
Ostrzeżenia IMGW
W jednym regionie Polski wciąż obowiązują ostrzeżenia IMGW wydane jeszcze w czwartek. W województwie podkarpackim na południowym wschodzie kraju w sześciu powiatach obowiązują ostrzeżenia I stopnia przed silnym wiatrem (prawdopodobieństwo wystąpienia wynosi ok. 80 proc.).
Ostrzeżenia obowiązują w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krośnie, sanockim, leskim i bieszczadzkim. Alerty zostały wydane od czwartku od godziny 14.00 i obowiązują do piątku do godz. 13.00.
W nocy spodziewane są przejaśnienia
W nocy z piątku na sobotę na krańcach wschodnich i zachodnich spodziewane są większe przejaśnienia i tam raczej nie powinien padać deszcz. Natomiast, jak powiedziała synoptyk, w Polsce północnej, centralnej i południowej mogą wystąpić lokalne opady deszczu, przy czym na Opolszczyźnie, ziemi łódzkiej i na Mazowszu tego deszczu może być więcej, nawet do 15-20 mm. Na północy możliwy nad ranem także deszcz ze śniegiem.
REKLAMA
W Sudetach i w Tatrach może spaść śnieg. Przybędzie go nawet o 10 cm. Temperatura minimalna wyniesie od -1 st.C lokalnie na północnym zachodzie, ok. 1 stopnia na północy, ok. 3-5 st. w centrum, do 7-8 st. na południowym wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, chwilami porywistym w porywach do 55 km/h, na obszarach podgórskich Karpat okresami dość silny i w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni i południowy. Wysoko w górach wiatr w porywach do 100 km/h i tam miejscami możliwe zawieje i zamiecie śnieżne. Na północnym wschodzie silne zamglenia i miejscami mgła ograniczająca widzialność do 400 m.
W nocy w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Słabe opady deszczu. Temperatura minimalna 5 st.C. Wiatr w pierwszej połowie nocy słaby, później wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, południowo-wschodni.
W kolejnych dniach powinno robić się coraz cieplej, głównie w centralnej i południowej Polsce. W niedzielę temperatura może tam wzrosnąć nawet do 14 st., w poniedziałek do 15, a we wtorek nawet do 17 stopni Celsjusza. Chłodniej pozostanie nad morzem.
- IMGW ostrzega. W tych trzech regionach rośnie poziom wody w rzekach
- Pomarańczowy, najwyższy alert dla Chin. Paraliżujące śnieżyce i drastyczne spadki temperatur
PAP/imgw.pl/jmo
REKLAMA