Samorządowcy realizują pomysły mieszkańców. Czym jest budżet partycypacyjny?

2024-02-23, 09:20

Samorządowcy realizują pomysły mieszkańców. Czym jest budżet partycypacyjny?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: CHAINFOTO24/Shutterstock

Budżety partycypacyjne, zwane inaczej obywatelskimi, dają możliwość realizacji pomysłów mieszkańców, jeśli chodzi o inwestycje realizowane w samorządach. W ich ramach powstają na przykład place zabaw, skwery, chodniki czy minitężnie solankowe. 

Gośćmi Małgorzaty Naukowicz byli: Ewa Stokłuska (Fundacja Edukacja dla Demokracji) i prof. Piotr Skowron (Uniwersytet Warszawski - Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki). 

- Budżet partycypacyjny to mechanizm, w ramach którego mieszkańcy gminy, powiatu - jakiegoś szczebla samorządu - mogą bezpośrednio decydować o tym, jak część pieniędzy z budżetu lokalnego jest wydawana: co się za nie kupuje, w co się je inwestuje. Kluczowa jest właśnie partycypacja, czyli bezpośrednie angażowanie, włączanie czy obywatelskość - kiedy decyzja nie jest ograniczona tylko do polityków czy urzędników, ale włącza się każdego obywatela, obywatelkę, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu - powiedziała Ewa Stokłuska.

Piotr Skowron zaznaczył, że budżet obywatelski "w Polsce jest często realizowany za pomocą głosowania". - Jest etap zgłaszania projektów, weryfikacji formalnej, a później mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się na temat swoich preferencji względem tych projektów, poprzez oddawanie głosów. Potem głosy są liczone, a projekty wybierane na ich podstawie do realizacji - podkreśliła gość PR24.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Słowem wszystko o samorządach - 23.02.2024 24:12
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Słowem wszystko - o samorządach

Prowadząca: Małgorzata Naukowicz

Goście: Ewa Stokłuska (Fundacja Edukacja dla Demokracji), prof. Piotr Skowron (UW)  

Data emisji: 23.02.2024

Godzina emisji: 8.35

PR24

wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej