Samorządowcy realizują pomysły mieszkańców. Czym jest budżet partycypacyjny?
Budżety partycypacyjne, zwane inaczej obywatelskimi, dają możliwość realizacji pomysłów mieszkańców, jeśli chodzi o inwestycje realizowane w samorządach. W ich ramach powstają na przykład place zabaw, skwery, chodniki czy minitężnie solankowe.
2024-02-23, 09:20
Gośćmi Małgorzaty Naukowicz byli: Ewa Stokłuska (Fundacja Edukacja dla Demokracji) i prof. Piotr Skowron (Uniwersytet Warszawski - Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki).
- Budżet partycypacyjny to mechanizm, w ramach którego mieszkańcy gminy, powiatu - jakiegoś szczebla samorządu - mogą bezpośrednio decydować o tym, jak część pieniędzy z budżetu lokalnego jest wydawana: co się za nie kupuje, w co się je inwestuje. Kluczowa jest właśnie partycypacja, czyli bezpośrednie angażowanie, włączanie czy obywatelskość - kiedy decyzja nie jest ograniczona tylko do polityków czy urzędników, ale włącza się każdego obywatela, obywatelkę, którzy chcą wziąć udział w tym przedsięwzięciu - powiedziała Ewa Stokłuska.
Piotr Skowron zaznaczył, że budżet obywatelski "w Polsce jest często realizowany za pomocą głosowania". - Jest etap zgłaszania projektów, weryfikacji formalnej, a później mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się na temat swoich preferencji względem tych projektów, poprzez oddawanie głosów. Potem głosy są liczone, a projekty wybierane na ich podstawie do realizacji - podkreśliła gość PR24.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: Słowem wszystko - o samorządach
Prowadząca: Małgorzata Naukowicz
Goście: Ewa Stokłuska (Fundacja Edukacja dla Demokracji), prof. Piotr Skowron (UW)
Data emisji: 23.02.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 8.35
PR24
wmkor
REKLAMA